profilki

Strony

czwartek, 11 czerwca 2020

ROYALSI W POLSCE CZĘŚĆ 4

prezydent.pl

Szwedzka Rodzina Królewska złożyła wizytę w naszym kraju, w maju 2011 do Polski przyjechała para królewska Szwecji- Carl XVI Gustaf i królowa Silvia z trzydniową wizytą.
4 maja 2011 miało miejsce oficjalne powitanie pary królewskiej przez polską parę prezydencką-Bronisława i Annę Komorowskich na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, po przywitaniu obie udały się na spotkanie w Sali Białej Pałacu, nastąpiła także wymiana podarunków, następnie nastąpiła rozmowa w cztery oczy-króla Szwecji i Prezydenta Polski. 

prezydent.pl


Po zakończeniu rozmów ministrowie spraw zagranicznych w obecności głów państw podpisali deklarację o współpracy politycznej między obydwoma krajami w obszarach o znaczeniu strategicznym.

prezydent.pl


W tym samym czasie Pierwsza Dama Polski i królowa Silvia rozmawiały w sali rokoko, a potem udały się na spacer po ogrodach Pałacu Prezydenckiego, wysłuchały także recitalu fortepianowego w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich.

prezydent.pl

Po spotkaniu para królewska złożyła wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, król gościł też w polskim parlamencie, gdzie spotkał się z marszałkami Sejmu i Senatu, spotkał się także z premierem Donaldem Tuskiem.

Pierwszy dzień wizyty zwieńczył oficjalny obiadwydany przez polską parę prezydencką na cześć gości ze Szwecji.

prezydent.pl


Drugiego dnia wizyty pierwsza dama i królowa złożyły wizytę w fundacji Dzieci Niczyje, spotkały się z dyrekcją placówki i wysłuchały prezentacji, wzięły także udział w konferencji zorganizowanej przez Rzecznika Praw Dziecka na temat dzieci niepełnosprawnych. 

prezydent.pl


W tym samym czasie król Szwecji wziął udział w konferencji poświęconej rozwojowi miast zorganizowanej w Centrum Nauki Kopernik. Para królewska zwiedziła także dwa warszawskie muzea: Marii Skłodowskiej-Curie i Muzeum Chopina, odwiedzili także Wyższą Szkołę Psychologii Społecznej, gdzie odbywały się Dni Języka szwedzkiego. Na zakończenie drugiego dnia wizyty szwedzka para królewska wydała przyjęcie na cześć polskiej pary prezydenckiej.W piątek para królewska odwiedziła Wrocław i Świdnicę. Król pojechał na stadion, który był budowany na Euro 2012, królowa zaś pojechała do Kliniki Hematologii, gdzie królowa obejrzała przedstawienie wystawione przez pacjentów wrocławskiej kliniki. Para udała się także do fabryki samochodów Volvo, zjedli też obiad we wrocławskim ratuszu z Prezydentem Wrocławia.
Następnie pojechali do Świdnicy, gdzie wysłuchali koncertu w Kościele Pokoju, po czym odlecieli w piątkowy wieczór do Sztokholmu.Kolejną członkinią Szwedzkiej Rodziny Królewskiej, była następczyni tronu, księżniczka Victoria, która wzięła udział w 70 rocznicy obchodów wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w styczniu 2015 roku.W marcu 2017 do Polski przyleciała królowa Silvia, by wręczyć przyznawaną przez siebie nagrodę pielęgniarską.

newsrm.tv


 Spotkała się także z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą w Belwederze, odwiedziła także dom opieki Józefina w Józefowie, specjalizującej się w opiece nad osobami starszymi z Alzheimerem i demencją.

wpolityce.pl


Po 5 latach księżniczka Victoria ponownie przyjechała do Polski, by wziąć udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.


2 komentarze:

  1. Patrząc na te zdjęcia, odnoszę wrażenie, że nasze pierwsze damy mają fatalnych doradców w kwestii stylu: najpierw ktoś doradził pani Annie Komorowskiej ten koszmarny materiał (zdjęcie pod tekstem "Na zakończenie drugiego dnia"), a później ktoś inny tak ułożył pani Agacie Dudzie włosy, jakby była w 1/3 łysa. Aż szkoda, bo wtedy tym bardziej widać, jak doskonale prezentuje się Silvia. No ale królowa może być tylko jedna :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. O czyli w przyszłym roku minie 10 lat od wspólnej wizyty pary królewskiej w naszym kraju... fajnie byłby gdyby małżeństwo odwiedziło nas raz jeszcze.. może to się uda pod innymi rządami ? ;)

    OdpowiedzUsuń