profilki

Strony

czwartek, 25 czerwca 2020

ROYALSI W POLSCE CZĘŚĆ 6

Wizyta Księcia Asturii Filipa z Małżonką / Rok 2008 / Galerie ...
prezydent.pl

Dwukrotnie w Polsce (2008 i 2012) w Polsce gościła obecna para królewska Hiszpanii-król Felipe i królowa Letizia, do Polski przybyli jeszcze jako para książęca.

Wizyta Księcia i Księżnej Asturii w Pałacu Prezydenckim / Rok 2008 ...
prezydent.pl


W 2008 po raz pierwszy przybyła ówczesna para książęca z 3-dniową wizytą.
6 maja 2008 roku przylecieli do Warszawy, następnie zostali przywitani przez śp. parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, potem odbyła się rozmowa par prezydenckiej i książęcej, potem rozdzielili się i odbywały już osobne rozmowy, śp. Pierwsza Dama Maria Kaczyńska i księżna Letizia spacerowały także po Ogrodach Pałacu Prezydenckiego. 

Wizyta Księcia i Księżnej Asturii w Pałacu Prezydenckim / Rok 2008 ...
prezydent.pl

Złożyli także wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza i wpisali się do księgi pamiątkowej, następnie odbyło się przyjęcie dla społeczności hiszpańskiej w Hotelu Sheraton.

© Agencia EFE

Pierwszy dzień wizyty zwieńczył oficjalny obiad na cześć hiszpańskich gości.

© Agencia EFE

Drugiego dnia wizyty księżna Letizia i Pierwsza Dama Maria Kaczyńska odwiedziły Instytut Matki i Dziecka oraz Pałac w Wilanowie.

© Agencia EFE

Natomiast Książę Felipe uczestniczył w hiszpańsko-polskim spotkaniu biznesowym, a także złożył wizytę w Sejmie i Senacie. 

© Agencia EFE

Para książęca wzięła także udział w inauguracji pierwszego Instytutu Cervantesa.

© Agencia EFE

Trzeci dzień wizyty spędzili w Gdańsku, odwiedzili Muzeum Solidarności oraz złożyli wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, potem zwiedzali miasto.

© Agencia EFE

 W
izytę zakończyli lunchem podejmowanym przez Prezydenta Gdańska.

© Agencia EFE

W 2012 ponownie przyjechali do Polski, tym razem wizyta miała charakter nieoficjalny, przyjechali na mecz Euro 2012 Hiszpania-Włochy, który rozgrywany był w Gdańsku, drugiego dnia wizyty odwiedzili Kraków, gdzie zainaugurowali drugi w Polsce Instytut Cervantesa.

Spain v Italy - Group C: UEFA EURO 2012 : News Photo

Po ośmiu latach para królewska Hiszpanii, król Felipe i królowa Letizia ponownie zawitała do naszego kraju, by wziąć udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Auschwitz Memorial Commemorates 75th Anniversary Since Liberation : News Photo

2 komentarze:

  1. Na obchodach 70 rocznicy wyzwolenia obozu był książę Fryderyk z Danii. Było to w styczniu 2015 roku.

    Na obchodach 75 rocznicy wyzwolenia obozu był duński minister spraw zagranicznych. Księżna Marie i książę Joachim byli wtedy w Paryżu, a księżna Mary i książę Fryderyk byli wtedy w Szwajcarii.

    OdpowiedzUsuń
  2. Był książę Fryderyk

    OdpowiedzUsuń