profilki

Strony

wtorek, 2 czerwca 2020

67. ROCZNICA KORONACJI KRÓLOWEJ ELŻBIETY II


Coronation of Elizabeth II - Wikipedia
wikipedia


Dzisiaj mija 67 lat odkąd, 2 czerwca 1953 roku królowa
Elżbieta II została koronowana w Westminster Abby, w którym
to odbywają się wszystkie koronacje od 1066 roku a Elżbieta II była 39 monarchą koronowanym tam.

Królowa wraz z księciem Edynburga dotarli do świątyni w powozie Gold State Coach ciągniętym przez osiem szarych koni o imionach Cunningham, Tovey, Noah, Tedder, Eisenhower, Snow White, Tipperary i McCeery.
Gold State Coach to zamknięty powóz używany przez brytyjską rodzinę królewską od 1760 roku. Został zbudowany w Londynie przez Samuela Butlera i kosztował 7562 £. Powóz ten jest używany do koronacji każdego monarchy od czasów Jerzego IV. 

Royal gold state coach Stock Photos and Images | agefotostock

W drodze na koronację głowę monarchini zdobił diadem państwowy Jerzego IV.

Diamentowy diadem królowej Elżbiety II
The Royal Family

Podczas ceremonii monarchini złożyła Przysięgę Koronacyjną, a następnie została namaszczona, pobłogosławiona i konsekrowana* przez arcybiskupa, po czym wręczone zostały jej regalia i założona na głowę Korona Świętego Edwarda, tradycyjnie używana przez władców podczas koronacji władców Anglii i Wielkiej Brytanii od XIII wieku. Olejek używany podczas namaszczenia zawiera olejki z  pomarańczy, róż, cynamonu, piżma i ambryPo ceremonii Elżbieta II wróciła do pałacu Buckingham, gdzie  w towarzystwie rodziny pozdrowiła wiwatujące tłumy z balkonu pałacu.

Coach used for the coronation of Queen Elizabeth II of the United ...


50 facts about The Queen's Coronation | The Royal Family
The Royal  Family

Koronacja Elżbiety II była pierwszą taką ceremonią, która była transmitowana w telewizji, a w samej Wielkiej Brytanii oglądnęło ją 
27 milionów ludzi.

W ceremonii brało udział 8 251 gości, a dużo więcej ustawiło się na szlaku procesji, w której udział wzięło 250 osób w tym premierzy wszystkich krajów wspólnoty.

Sukienka noszona przez królową Elżbietę II podczas koronacji została zaprojektowana przez Normana Hartnella
The Royal Family

Suknia na koronację była wykonana białej satyny i miała wyszyte złote i srebrne emblematy* Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów została zaprojektowana przez brytyjskiego projektanta Normana Hartnella.
Od czasu koronacji królowa nosiła tę suknię jeszcze sześć razy w tym podczas otwarcia parlamentu w Australii i Nowej Zelandii w roku 1954.

On this day in 1954: Queen Elizabeth II opens New Zealand ...
NZ Pariliament

Tego dnia nosiła także Szatę Stanu (Robe of State), którą zakładała na uroczystości otwarcia parlamentu.

Queen Elizabeth's Parliament Speech Outfit Shimmers From Crown to ...
Footwear NewsPost wykonany na podstawie wczorajszej relacji z oficjalnego konta na instagramie rodziny królewskiej oraz na podstawie oficjalnej strony rodziny królewskiej.

Ceremonie można obejrzeć na YouTube klikając tutaj
*Emblemat – kompozycja literacko-obrazowa, gatunek powstały w XVI wieku. Na dojrzałą postać emblematu składały się: inskrypcja, czyli sentencja, zwana lemma lub motto, obraz, zwany imago - czyli rycina przedstawiająca różne wyobrażenia - Wikipedia

*Konsekracja to uroczyste poświęcenie się celowi lub służbie. Słowo konsekracja dosłownie oznacza „obcowanie ze świętym”. Osoby, miejsca lub rzeczy mogą być konsekrowane - Wikipedia

1 komentarz:

  1. Dobry post, informujący, konkretny, mimo kilku błędów literowych, jest bardzo dobry.

    OdpowiedzUsuń