profilki

Strony

środa, 3 października 2018

OD KOPCIUSZKA DO KSIĘŻNEJ- METTE-MARIT

La princesse Mette-Marit de Norvège à Notteroy, le 5 septembre 2018


Mette Marit Tjessem Hoiby urodziła się 19 sierpnia 1973 roku w Kristiansand  jako najmłodsze z czworga dzieci Svena O.Hoibyego,dziennikarza i Marit Tjessem,jej rodzice rozwiedli się w 1984 roku. Rozstali się w zgodzie,ale Mette-Marit bardzo to przeżyła. Miała zaledwie 11 lat;została z matką w rodzinnym domu; ojca odwiedzała co drugi weekend i w czasie wakacji. Trójka starszego 
rodzeństwa już się wtedy usamodzielniła.
Mette-Marit began Slettheia school in Kristiansand in 1980.
 Mette-Marit wyrosła na ładną,jasnowłosą nastolatkę,zainteresowaną sportem,muzyką i chłopcami. W 1990 roku,znudzona Norwegią,wyjechała w ramach wymiany szkolnej na rok do Australii. Miała nadzieję,że znajdzie się w Sydney,Melbourne czy innym dużym mieście,a wylądowała w Wangaratta,niezbyt ciekawym,zaledwie dwutysięcznym mieście w stanie Wiktoria. Szybko jednak zaadaptowała się,zdobyła przyjaciół i szybko zgubiła norweski akcent.
Crown Princess Mette-Marit
Trudniejszy okazał się powrót do życia w południowej Norwegii.
Pewnego dnia pojawiła się w szkole z ogoloną głową. Koledzy uznali,że to cool; matka,jak łatwo zgadnąć była przerażona. Mimo rozrywkowego stylu życia Mette-Marit zdała w 1994 szkolne egzaminy końcowe,zanurzyła się w szalone życie pełne imprez,tyle że tym razem narkotyki,w tym ecstasy,LSD i inne halucynogeny,były mocniejsze niż w czasach Kristiansand.
Wkrótce potem poznała Borga,potem zaszła w ciążę. 13 stycznia 1997 roku urodziła syna Mariusa.
Beautiful! Prince Haakon and Princess Mette-Marit on their wedding day with her son, Marius Borg Høiby in the foreground.
Rok wcześniej,w 1996 roku na Quart Festival poznaje przyszłego męża,następcę tronu Norwegii,księcia Haakona,spotkali się ponownie trzy lata później. Po powrocie Haakona z uniwersytetu Berkeley w Kalifornii Mette-Marit i Haakon zamieszkali razem w jego kawalerce,we wrześniu 2000 roku przeprowadzili się do mieszkania w dobrej,ale na pewno nie wytwornej dzielnicy na północ od centrum Oslo. Książę i jego przyjaciółka, ubrani w jeansy i sportowe buty mogli stąd wychodzić na kawę,na koncerty i do sklepów muzycznych,jak każda para młodych ludzi. Nawet meble kupili sobie w Ikei.
Crown Prince Haakon and his girlfriend Mette-Marit Tjessem Höiby walk on…

1 grudnia 2000 roku ogłoszono zaręczyny Haakona i Mette-Marit.
Ms. Mette-Marit Tjessem Høiby and Crown Prince Haakon poses for the press on the occasion of the announcement of their engagement on December 1, 2000

Ślub odbył się 25 sierpnia 2001 roku,
Prince Haakon and Mette-Marit Tjessem Hoiby
w trakcie 17 lat małżeństwa doczekali się dwójki dzieci, córki Ingrid Alexandry (ur.2004)
Crown Princess Mette-Marit holding Princess Ingrid Alexandra, her son Marius Borg Høiby, and Crown Prince Haakon greet the public from the balcony of the Royal Palace after the christening of Princess Ingrid Alexandra on 17 April 2004.
 i Sverre Magnusa (ur.2005)
Prince Haakon, Princess Mette-Marit, Princess Ingrid, Prince Sverre Magnus and Marius Borg Høiby.

4 komentarze:

  1. Historia Mette Marit chyba najbardziej przypomina losy bajkowego Kopciuszka
    Już nie mogę się doczekać kolejnej części

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy post. Również się zgadzam, że Mette Marit najbardziej że wszystkich ksieżnych przypomina Kopciuszka. Czekam na kolejną część 😊

    OdpowiedzUsuń