profilki

Strony

niedziela, 23 września 2018

JAKIEJ WIARY JEST NORWESKA RODZINA KRÓLEWSKA?

Norwegian Royal Family attend christmas ceremony of the church

Norweska rodzina królewska należy do kościoła Norwegii. 
Kościół ten jest kościołem protestanckim tradycji 
ewangelicko-augsburskiej(luterański),jest to państwowy kościół Norwegi, nic więc dziwnego że większość populacji tego kraju ponad 70% obywateli kraju jest jego członkami. Mimo to jedynie około 3% uczęszcza na niedzielne msze i spotkania religijne.
herb Kościoła
Herb kościoła Norwegii

Głową kościoła Norwegii jest król, czyli obecnie król Harald a w przyszłości Haakon. Kościół przez długi czas podlegał państwu dopiero od niedawna w wyniku poprawki konstytucji jest niezależną instytucją. Mimo to nadal musi liczyć na rząd w kwestii budżetu. 

W Norwegii istnieje coś takiego jak rejestracja w związku z wiarą. Wynika to z tego że nie zbierają tam "na tacę" lecz ludzie płacą podatek kościelny. Jeżeli osoba nie poda takiej wiadomości automatycznie uznawana jest za członka kościoła Norwegii i to do nich wpływa podatek.
Katedra w Oslo.
A jak wyglądała reformacja w wyniku której powstał ten kościół w Norwegii?
Protestantyzm przybył do Norwegii głównie dzięki królowi Christianowi III Oldenburskiemu który właśnie postanowił zmienić swoją wiarę. W 1537 roku król Christian ustanowił luteranizm religią państwową w Norwegii i Danii. Król kierował się głównie osobistymi pobudkami ale także dzięki temu chciał wzmocnić więzy między Norwegią a Danią. Poza małymi wyjątkami religia została zmieniona pokojowa a kapłani dostosowali się do nowej wiary. Rozwiązano także klasztory. Główną zaletą zmiany wiary była prostsza liturgia oraz głoszenie słowa bożego w narodowym języku (wówczas głównie Duńskim, ponieważ Norwegia była zależnym od Danii krajem). 
1534-59.King Christian III of Denmark.
Król Christian III
Pietyzm (nurt w luteranizmie) dotarł do Norwegii w latach 30 XVII wieku. W wyniku czego w 1736 roku obrzęd konfirmacji. Po odzyskaniu przez Norwegię niepodległości zachowano tą religię i ustanowiono że wciąż będzie kościołem państwowym a wszystko zostało opisane w konstytucji niezależnej już Norwegii w 1814 roku.

W 1920 r. doszło do powołania rad parafialnych,a  w 1933 r. powstały rady diecezjalne, a w 1969 r. – rada narodowa. Synody( zebrania przedstawicieli duchowieństwa i świeckich w kościołach chrześcijańskich) diecezjalne powołano w 1984 r., wtedy też odbył się pierwszy generalny synod kościoła. Konferencja Biskupów, pozostająca oficjalnym organem kościoła od 1934 r., uzyskała ona wtedy status prawny.
W dniu 21 maja 2012 r. Parlament Norwegii wydał poprawkę konstytucyjną, która przyznała Kościołowi Norwegii większą autonomię. W nowym brzmieniu Konstytucji nie ma już odniesienia do oficjalnej religii państwowej.
Tyle o historii teraz czas na to jak współcześnie to wygląda:
Kościół jest kościołem chrześcijańskim wyznaję wiarę apostolską opartą na słowach Boga z Biblii. Wyznanie to opiera się głównie na Biblii.

Za najważniejszą formę spotkań z Bogiem jest nabożeństwo. Liturgia obejmuję:
 • Liturgię wstępną
 • Liturgię Słowa
 • Wyznanie Wiary
 • Liturgię Eucharystyczną
 • Rozesłanie

W Norweskim kościele tak jak w innych religiach następuje chrzest. Jednak w przeciwieństwie do religii rzymskokatolickiej nie przystępują do sakramentu pierwszej komunii świętej oraz bierzmowania zastępuje to Konfirmacja do której przystępuje się w wieku 14 lat. W religii ewangelickiej w Norwegii od 2017 roku ślub mogą wziąć nie tylko pary heteroseksualne ale także homoseksualne.
Illustrating a powerful set of lungs, Norwegian Prince Sverre Magnus was held by his grandmother Queen Sonja during the christening ceremony at the Palace Chapel in Oslo on March 4 while sister Ingrid lays on the stairs. Funny!!

W Norwegii kościół podzielony jest na 11 diecezji. Jak one się prezentują możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.


"Statystyki
W 2015 r. 58% niemowląt zostało ochrzczonych w Kościele Norwegii, a 61,5% młodzieży zostało w nim konfirmowane. Około 40% ślubów i 90% pogrzebów są ceremoniami kościelnym.
Nabożeństwa z Sakramentem Ołtarza odbywają się w miastach oraz terenach bardziej zurbanizowanych w każdą niedzielę. Na terenach wiejskich nabożeństwa komunijne są rzadsze z uwagi na konieczność obsługiwania kilku kościołów lub kaplic przez jednego duchownego..
Liczba osób uczęszczających na nabożeństwa znacznie spadła między 1850 a 1900 rokiem. Średnia frekwencja wynosi około 3%/
Na terenie Norwegii istnieje 1600 kościołów i kaplic. Praca w parafii jest prowadzona przez pastorów i wybraną radę parafialną. Kraj podzielony jest na 1205 parafii, 106 dekanatów oraz 11 diecezji. Członkowie rad parafialnych wynoszą łącznie około 8000 osób/
W kościele pracuje ponad 1200 duchownych, z których około 25% stanowią kobiety, ordynowane na księży od 1961 r. W 2015 r. czworo z dwunastu biskupów kościoła było kobietami."*Wikipedia
Newmyroyals: Golden Wedding Anniversary of King Harald and Queen Sonja, August 29, 2018 (m. August 29, 1968)-Princess Ingrid Alexandra, Crown Princess Mette-Marit, Prince Sverre Magnus, Crown Prince Haakon, Emma Behn, Queen Sonja, King Harald, Leah Behn, Princess Märtha Louise, Maud Behn, Princess Astrid
Mam nadzieje że post wam się spodobał :)


Post na podstawie:
https://www.norwegofil.pl/fakty/religia-w-norwegii
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Norwegii
Zdjęcia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Norwegii
https://www.pinterest.com.au/


4 komentarze:

 1. Podobał się i to bardzo pojęcia nie miałam że kościół w Norewgii jest związany z panstwem a król jest jego głową

  OdpowiedzUsuń
 2. Przykład kościoła w Norwegii pokazuje,że ustępstwa obyczajowe i moralne wcale nie muszą przyciągnąć ludzi do religii albo raczej dochodzi do sytuacji zupełnie odwrotnej.

  OdpowiedzUsuń
 3. podobne to do uk, tam tez władca jest głową kościoła

  OdpowiedzUsuń
 4. Podatek od kościoła wymyślił Józef II Habsburg.

  OdpowiedzUsuń