profilki

Strony

niedziela, 6 czerwca 2021

AKTUALIZACJA: ŚWIĘTO NARODOWE SZWECJI 2021

Foto: Linda Broström/Kungl. Hovstaterna

 

Dzisiaj w Szwecji obchodzone jest Święto Narodowe. Z powodu pandemii uroczystości zostały mocno okrojone. Kilka dni temu dwór poinformował, że w oficjalnych obchodach udziału nie wezmą książę Carl Philip i księżna Sofia.

Foto: Linda Broström/Kungl. Hovstaterna

Rano pałac opublikował dwa powyższe zdjęcia księżniczki koronnej Victorii, księcia Daniela, księżniczki Estelle, oraz księcia Oscara wykonane przed zamkiem Haga oraz filmik z dekorowania zamku.


′′Dziś mam ogromną przyjemność otworzyć nową wystawę tutaj w Pałacu Królewskim w Sztokholmie. Wystawa, która jest bliska mojemu sercu. Moja babcia, księżniczka koronna Margareta- w rodzinie zwana Daisy- była wszechstronnie utalentowaną osobą o silnym blasku. Była szczerze zainteresowana i zaangażowana w różne dziedziny: plastykę, sport, pomoc społeczną i ogrodnictwo” - powiedział król Carl XVI Gustaf podczas nagrywania filmiku wykonanym w miejscu wystawy.


 
Przed jej otwarciem w towarzystwie komisarz wystawy Bronwyn Griffith Para Królewska, księżniczka Victoria oraz siostra króla księżniczka Christina zwiedzili to miejsce.

Sara Friberg/Kungl. Hovstaterna

Sara Friberg/Kungl. Hovstaterna

Sara Friberg/Kungl. Hovstaterna

Sara Friberg/Kungl. Hovstaterna

Sara Friberg/Kungl. Hovstaterna


Zainaugurowana wystawa nosi tytuł „Daisy Koronna Księżniczka Margareta, 1882-1920” i znajduje się w Pałacu Królewskim, na piętrze, gdzie swojego czasu mieszkała księżniczka wraz z mężem, późniejszym królem Gustafem VI Adolfem i pięciorgiem dzieci. Wystawa jest dostępna od 6 czerwca do 30 września.

prinsparet/instagram

Na swoim instagramie książę Carl Philip i księżna Sofia opublikowali powyższe zdjęcie księżnej układającej bukiet kwiatów w narodowych kolorach Szwecji, dołączając do tego życzenia „Szczęśliwego dnia narodowego!”

Foto: Pelle T Nilsson/SPA


O 20.00 król Carl XVI Gustaf w towarzystwie królowej Silvii wygłosił przemówienie z Logården w Pałacu Królewskim.
"Dzisiaj, w Święto Narodowe, po raz kolejny podnieśliśmy naszą niebiesko-żółtą flagę. Główny symbol naszego kraju. Dla każdego z nas może mieć różne znaczenie. Dla mnie osobiście flaga oznacza tradycję i społeczność, ale także optymizm i wiarę w przyszłość.

Teraz jest wielu wśród nas, którzy nie mogą się doczekać jasnego szwedzkiego lata i możliwości ponownego spotkania, jak zwykle. Pragniemy być razem - w miejscach pracy i życiu towarzyskim, na ulicach i placach oraz w różnych miejscach kultu."- fragment przemówienia króla.

Mattias Hellström / SPA

Księżniczka koronna i książę Daniel uczestniczyli w obchodach w Skansen w Sztokholmie.Następnie do Pary Królewskiej dołączyła księżniczka Victoria, książę Daniel, marszałek z żoną oraz premier z małżonką i wszystkie cztery pary wysłuchały wielkiego tapto szwedzkiej armii wykonanego przez Army Music Corps.


Księżniczka Madeleine również złożyła rodakom życzenia, dołączając do tego zdjęcie swoich dzieci: księcia Nicolasa, księżniczki Leonore, księżniczki Adrienne.


1 komentarz:

  1. Piękna rodzina oraz śliczne zdjęcia i filmiki :)

    OdpowiedzUsuń