profilki

Strony

niedziela, 13 czerwca 2021

KRÓLOWA I PIERWSZE SPOTKANIA Z PREZYDENTAMI STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI

 

peopole.com

Od dekad królowa jest głową Zjednoczonego Królestwa jednak władza w USA co kilka lat się zmienia, a kolejni prezydenci spotykają się z Elżbietą II.

Jedynym prezydentem, który urzędował podczas panowania Elżbiety II, którego ta nie poznała był Lyndon B. Johnson.

Harry S. Truman

NBC News

31 października 1951 roku jeszcze jako księżniczka Elżbieta udała się do Waszyngtonu, gdzie po raz pierwszy spotkała się z 33. prezydentem Stanów Zjednoczonych Harrym Trumanem. Księżniczka wraz z księciem Filipem dotarła do stanów po wizycie w Kanadzie.

Prezydent Truman powiedział do Elżbiety: „kiedy wyjedziesz, polubisz nas jeszcze bardziej niż wtedy, gdy przyjechałeś”. 

Natomiast przyszła monarchini podczas wymiany komplementów stwierdziła: 

„Wolni ludzie na całym świecie patrzą na Stany Zjednoczone z czułością i nadzieją” – powiedziała Trumanowi.
Dwight D. Eisenhower

pinterest.com

20 października 1957 roku królowa spotkała 34. prezydenta podczas kolacji państwowej w Białym Domu. Jednak poznała go jeszcze jako księżniczka, gdy on był Naczelnym Dowódcą w Londynie. BBC nazywa ich relację "specjalną". Również z rodzicami Jej Królewskiej Mości Eisenhower miał przyjazne relacje. Królowa gościła dwa lata później prezydenta w Balmoral, a nawet zachował się list, w którym monarchini przekazuje mu przepis na grillowane bułeczki.

Herbert Hover

lisawallerrogers.com


Podczas tej samej wizyty monarchini poznała także byłego prezydenta. Herberta Hoovera, który był 31. człowiekiem piastującym tan urząd. 

John F. Kennedy

Vanity Fair

W czerwcu 1961 roku we Francji i Wielkiej Brytanii odbywał wizytę prezydent Kennedy, nie zabrakło oczywiście wizyty w pałacu Buckingham. Para prezydencka wzięła udział bankiecie. Jak donosi Insider królowa oraz Kennedy gorąco korespondowali aż do jego śmierci. Pojawiło się również wiele doniesień o tym, że królowa była zazdrosna o uwagę jaka jest poświęcana Pierwszej Damie. Po tragicznej śmierci prezydenta Elżbieta II odsłoniła jego pomnik oraz na jego cześć utworzyła fundusz stypendialny.

Richard M. Nixon

pinterest.com


Nixon również poznał Elżbietę, zanim ta rozpoczęła swoje panowanie i on został wybrany na prezydenta. Po raz pierwszy podczas jej wizyty w USA w 1957 roku. Jako wiceprezydent dostał zadanie eskorty królowej i księcia. Już jako prezydent odwiedził Pałac Buckingham w lutym 1969 roku. Jak się okazało prezydent Richard próbował umówić swoją córkę Tricię z księciem Karolem.


Gerald Ford

www.fordlibrarymuseum.gov

38. prezydent Stanów Zjednoczonych i Pierwsza Dama wydali  obiad w Białym Domu na cześć królowej Elżbiety i księcia Filipa 7 lipca 1976 r. Wizyta królowej była częścią obchodów dwusetnej rocznicy rewolucji amerykańskiej. Jak później w opublikowanym pamiętniku napisała Betty Ford: "Z królową łatwo było sobie poradzić. Była bardzo zdecydowana, czego chciała, a czego nie. Kocha Boba Hope i Telly Savalas, więc zaprosiliśmy Boba Hope i Telly Savalas – oboje przyszli – i gdybym nie mieszała Waszej Królewskiej Mości  i Waszej Wysokości dałabym cztery gwiazdki za sposób, w jaki odbyła się wizyta."

Jimmy Carter


Pięć miesięcy po objęciu urzędu Carter spotkał się z królową w Blue Drawing Room w Pałacu Buckingham na kolacji dla przywódców NATO i była to jego pierwsza zagraniczna wizyta jako prezydenta. Nie było to jednak jego pierwsze spotkanie z Jej Królewską Mością, ponieważ miał okazję poznać ją podczas jej wizyty w 1976 roku. Z wizyty w maju 1977 roku zapamiętany najbardziej został pocałunek Cartera w usta z królową Matką. ''Zrobiłam ostry krok do tyłu – nie dość daleko” " Nikt tego nie zrobił od śmierci mojego męża"
 – skomentowała później królowa Matka.


Ronald Reagan

peopole.com

Z tym prezydentem i jego żoną również połączyła królową przyjazna relacja. Do  pierwszego spotkania doszło w 1982 roku, wówczas Reaganowie byli pierwszą parą prezydencką, która została zaproszona na nocleg w zamku Windsor.
 W 1983 roku, gdy królowa odbywała wizytę w USA i po raz kolejny spotkała się z prezydentem. Podczas wznoszenia toastu monarchini bardzo rozbawiła Regana mówiąc: „Wiedziałam, zanim przyjechaliśmy, że wyeksportowaliśmy wiele naszych tradycji do Stanów Zjednoczonych. Ale wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, że pogoda była jedną z nich” a następnie dodała "Ale panie prezydencie, jeśli klimat był chłodny, powitanie pana i narodu amerykańskiego było cudownie ciepłe”. Jako dowód serdecznej relacji można dodać, że królowa odwiedziła ich rodzinne ranczo.


George H. W. Bush

Fot. George Bush Presidential Library and Museum


Pierwsze spotkanie królowej z Bushem miało miejsce w Pałacu Buckingham w  1989 roku
Podczas swojej trzeciej wizyty w Stanach Zjednoczonych, królowa spotkała się poraz kolejny z prezydentem George H.W. Bush, a do wizyty w Białym Domu doszło w maju 1991 roku. Wówczas oboje wygłosili przemówienia jednak mównica, która była dostosowana do wzrostu Busha i zasłaniała pół twarzy monarchini. 41. prezydent zabrał królową i jej męża również na jej pierwszy mecz baseballowy. Po jego śmierci monarchini napisała w oświadczeniu:
''Książę Filip i ja z wielką sympatią wspominamy nasze dni w Teksasie w 1991 roku. Moje myśli i modlitwy są z rodziną prezydenta Busha i narodem amerykańskim”.


Bill Clinton 

abc.net,au


Królowa zaprosiła parę prezydencką na kolację Portsmouth i nocleg na królewskim jachcie Britannia z okazji 50. rocznicy D-Day 4 czerwca 1994 roku. Było to pierwsze spotkanie królowej z 42. prezydentem. Clinton napisał potem w swojej autobiografii: 
''Jej Wysokość zrobiła na mnie wrażenie kogoś, kto, gdyby nie okoliczności jej urodzenia, mogła zostać odnoszącym sukcesy politykiem lub dyplomatą. A tak było, musiała być obydwoma, choć nie wyglądała, jakby była jedną z nich.".
 Podczas herbatki królowej z parą prezydencką w grudniu 2000 roku jak donosi BBC, ich córka Chelsea odbyła prywatną wycieczkę po komnatach stanowych Pałacu Buckingham.


George W. Bush

twitter.com

George W. Bush po raz pierwszy spotkał królową podczas lunchu w Pałacu Buckingham podczas sześciodniowej wizyty w Europie w 2001 roku, a w 2003 roku złożył oficjalną wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Natomiast podczas wizyty królowej w USA w 2007 roku prezydent przez przypadek dodał jej 200 lat. Zatrzymał się, spojrzał przez chwilę na królową, następnie mrugnął do niej i powiedział: ''Posłała mi spojrzenie, które tylko matka może dać dziecku”.Barack Obama

www.prima.co.uk


Pierwsze spotkanie monarchini z Obamą miało miejsce w 2009 roku przed szczytem G-20.
W maju 2011 roku podczas wizyty w Wielkiej Brytanii doszło do spotkania kolejnego królowej i prezydenta USA. Podczas tej wizyty m.in doszło do wymiany prezentów czy do bankietu na cześć gości. Później doszło jeszcze do kilku spotkań, a w dzień 90. urodzin królowej 44. prezydent USA powiedział: 
"Ona jest naprawdę jedną z moich ulubionych osób”.


Donald J. Trump

 bloomberg,com

Trumpa królowa poznała w maju 2018 roku. Królowa przyjęła 45. prezydenta na herbacie w Zamku Windsor. Gdy rok później znowu przybył do Wielkiej Brytanii, wraz z małżonką zjedli z królową lunch. 
''Jeśli o tym pomyślisz, przez tyle lat reprezentowała swój kraj, naprawdę nigdy nie popełniła błędu. Nie widzisz niczego wstydliwego. Jest po prostu niesamowitą kobietą” – powiedział Donald TrumpJoe Biden 


11 czerwca 2021 roku królowa poznała 46. prezydenta USA podczas przyjęcia z okazji szczytu G7. Jeszcze dzisiaj królowa przyjmie parę prezydencką na Zamku Windsor.

 

źródła informacji:
www.businessinsider.com
www.bbcamerica.com
www.fordlibrarymuseum.gov
lisawallerrogers.com
time.com
www.vogue.com
georgewbush-whitehouse.archives.gov
www.today.com


3 komentarze:

  1. "Jej Wysokość" - czy nie powinno być Jej Królewska Mość?

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastyczna strona. Dopiero ja odkryłam więc zbieram sie za czytanie reszty. Bardzo ciekawie opisane

    OdpowiedzUsuń