profilki

Strony

środa, 10 stycznia 2018

Ile Anglia miała królowych?

Odpowiadając na pytanie sześć tyle właśnie miała królowych. Ktoś może powiedzieć że dużo więcej bo przecież żony królów, to prawda ale monarchiń  tego kraju było sześć. Jak wiadomo kobiecie do władzy było dojść bardzo trudno ponieważ żeby zostać władcą trzeba było kiedyś wygrać koronę.Sześć wielkich kobiet które zostały królowymi mimo dominacji mężczyzn i zmieniały spojrzenie o kobietach u władzy o to one.

               
                                                                    Maria I Tudor
     
                       Pierwszą królową została  Maria I Tudor rządziła Anglią w latach 1553-1558


Mimo krótkiego okresu władzy dorobiła się przydomka krwawa Mary z powodu prześladowania protestantów, Maria była gorliwą katoliczką. Oprócz bycia królową Anglii była także królową małżonką Hiszpanii (w latach 1556-1558) i  Neapolu (1554-1558) jako żona Filipa II Habsburga.Umarła nie mając dzieci dlatego na  tron wstąpiła jej siostra Elżbieta I
                                                                           Elżbieta I
                                   Siostra pierwszej królowej Elżbieta rządziła w latach 1558-1603
W przeciwieństwie do Marii, Elżbieta była protestantką. Ostatnia z rodu nigdy nie wyszła za mąż i nie została matką, nadany jej został przydomek Królowa Dziewica (the Virgin Queen) . Mimo że Elżbieta była protestantką jej koronacja odbyła się w obrządku łacińskim. Była ostatnim monarchą z dynastii Tudorów. 
                                                       

                                                            Maria II Stuart
 Trzecia królowa rządziła wspólnie z mężem,królem Wilhelmem III Orańskim w latach 1689-1694.
Para nie miała dzieci, po śmierci Marii w 1694 roku jej mąż został samodzielnym królem.
Ustalono że po śmierci Wilhelma tron obejmie siostra Marii, Anna. Za rządów królowej Marii w grudniu 1689 została uchwalona jedna z najważniejszych reform w dziejach parlamentaryzmu wprowadzając tym samym monarchię parlamentarną.

                                                              Anna Stuart 
Młodsza siostra królowej Marii II, była królową w latach 1702-1714. Mężem Anny został duński książę Jerzy.
Królowa pracowała nad zacieśnieniem stosunków Anglii i Szkocji,  1707 została zawarta unia między tymi krajami w skutek czego Anna została pierwszą królową Wielkiej Brytanii . Mąż królowej po ślubie otrzymał tytuł księcia małżonka. Królowa urodziła szóstkę dzieci z czego trójka zmarłą tego samego dnia, pozostała trójka nie dożyła wieku dorosłego najdłużej żył jej syn Wilhelm który zmarł pięć dni po swoich 11 urodzinach, ponadto królowa poroniła aż 12 razy. Następcom monarchini został Jerzy I Hanowerski.

                                                            Wiktoria                                       
Osoba której chyba nie trzeba przedstawiać. Wielka postać w historii zarówno Wielkiej Brytanii jak i większości świata. Wiktoria rządziła w latach 1837-1901 do niedawna była najdłużej panującym władcą Wielkiej Brytanii.
Mężem władczyni został  książę Albert Sachsen-Coburg-Gotha. Para doczekała się dziewiątki dzieci.
Po śmierci męża  królowa pogrążyła się w żałobie. Czas gdy Wiktoria zasiadała na tronie nazywa się erą Wiktoriańską. Królowa poprzez wydanie swoich dzieci za członków innych rodzin królewskich zaczęła być nazywana teściową Europy.Po swojej śmierci 22 stycznia 1901 roku na tronie zasiadł jej syn Edward VII


                                                                    Elżbieta II
Tak samo jak królowej Wiktorii nie trzeba jej przedstawiać. Jest najdłużej panującym monarchom Wielkiej Brytanii oraz najstarszą głową państwa na świecie.Jej rządy gazeta wyborcza podsumowała tak ,,Przeżyła 12 brytyjskich premierów i 12 prezydentów USA. Za jej panowania Wielka Brytania przestała być imperium"
Elżbieta wyszła za greckiego księcia Filipa z którym ma czwórkę dzieci następce tronu Karola, córkę księżniczkę Annę oraz synów syna księcia Andrzeja i Edwarda.Monarchini jest nazywana ostatnią prawdziwą królową.

Mam nadzieje że post się spodobał i zapraszam do zostawienia komentarza :)
źródła zdjęć 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna

1 komentarz:

  1. Ciekawy post, w krótkich opisach przedstawiłaś angielskie władczynie.

    Moją ulubioną jest Elżbieta II, oglądałam też film biograficzny o królowej Elżbiecie I - polecam.

    OdpowiedzUsuń