profilki

Strony

środa, 19 maja 2021

JAK TO JEST Z DZIEDZICZENIEM TRONU? - PRIMOGENITURA MĘSKA, ABSOLUTNA CZY AGNATYCZNA CZĘŚĆ 1 SKANDYNAWIA

photo Danish Royal Household


  Dzisiaj postaram się wam przedstawić jak wyglądało i wygląda teraz dziedziczenie tronu w trzech królestwach skandynawskich Szwecji, Norwegii i Danii.


Szwecja

Foto: Sandra Birgersdotter Ek/Kungl. Hovstaterna

W Szwecji do 1980 roku obowiązywała primogenitura agnatyczna, oznaczało to, że, najstarszy z synów lub najbliższy krewny w linii męskiej może zostać monarchą. Po wstąpieniu na tron króla Carla XVI Gustafa jego przypuszczalnym następcą w przypadku śmierci bez męskiego potomka został jego wuj książę Bertil (mimomimo że Carl Gustaf miał cztery siostry). Po narodzinach księżniczki Victorii w 1977 roku to nie uległo zmianie. Dopiero 13 maja 1979 roku po narodzinach książę Carl Philip został księciem koronnym. Wówczas jednak już od grudnia 1977 roku, gdy pojawił się projekt zmiany konstytucji i zastąpienia primogenitury agnatycznej primogeniturą absolutną Szwecja zmierzała do zmian. Pierwszy raz głosowanie przez Szwedzki parlament Riksdag odbyło się w kwietniu 1978 roku. 156 osób było za, 14 przeciw, a 135 wstrzymało się od głosu. Ze względu na to, że zmiany w konstytucji wymagają dwóch uchwał Riksdagu z pośrednimi wyborami parlamentarnymi, Riksdag ponownie zajął się tą kwestią po wyborach w 1979 roku. Drugie głosowanie odbyło się 7 listopada 1979 roku: 165 osób zagłosował za, 21 przeciw, a 147 wstrzymało się od głosu.

Zmiana weszła w życie 1 stycznia 1980 roku jednak z uwzględnieniem księżniczki Victorii, która wówczas została wpisana po raz pierwszy do linii sukcesji i zajęła pierwsze miejsce.

Kungl. Hovstaterna/ Prinsparet/ Princess Madeleine of Sweden

Aktualna linia sukcesji do tronu:

1. JKW Księżniczka Koronna Victoria, Księżna Västergötland (ur. 1977r.)

2. JKW Księżniczka Estelle, Księżna Östergötland (ur. 2012r.)

3. JKW Książę Oscar, Książę Skanii (ur. 2016r.)

4. JKW Książę Carl Philip, Książę Värmland  (ur. 1979 r.)

5. Książę Alexander, Książę Södermanland (ur. 2016 r.)

6. Książę Gabriel, Książę Dalarny (ur. 2017 r.)

7. Książę Julian, Książę Halland (ur. 2021 r.)

8. JKW Księżniczka Madeleine, Księżna Hälsingland i Gästrikland  (ur. 1982)

9. Księżniczka Leonore, Księżna Gotlandii (ur. 2014 r.)

10. Książę Nicolas, Książę Ångermanland (ur. 2015 r.)

11. Księżniczka Adrienne, Księżna Blekinge (ur. 2018 r.)


Norwegia:

 Lise Åserud, NTB scanpix


Obecny król Harald V ma dwójkę dzieci, księżniczkę Märthe Louise, która urodziła się w 1971 roku i księcia Haakona, który przyszedł na świat w 1973 roku. Wówczas dzieci monarchy zostały objęte primogeniturą męską. Oznacza to że kobieta może zostać królową tylko pod warunkiem, że nie ma ona braci lub bracia nie żyją i nie pozostawili po sobie męskiego dziedzica. W 1990 zmieniono w tej kwestii zapis w konstytucji uwzględniając dopiero wnuki króla Haralda i królowej Sonii. Od tamtej pory młode pokolenie obowiązywać ma primogenitura absolutna, czyli tron może dziedziczyć najstarsze dziecko niezależnie od płci. Dlatego księżniczka Ingrid Alexandra (ur. 2004 r.) po narodzinach młodszego brata Sverre Magnusa w 2005 roku pozostała na swoim drugim miejscu za ojcem w linii sukcesji.

Aktualna linia sukcesji:

The Royal House of Norway/www.newmyroyals.com/tumgir.com

1. JKW Książę Haakon (ur. 1973 r.)

2. JKW Księżniczka Ingrid Alexandra (ur. 2004 r.)

3. JW Książę Sverre Magnus (ur. 2005 r.)

4. JW Księżniczka Märtha Louise (ur. 1971 r.)

5. Maud Angelica Behn (ur. 2003 r.)

6. Leah Isadora Behn (ur. 2005 r.)

7. Emma Tallulah Behn (ur. 2008)


Dania:

kongehuset.dk

Król Frederik IX i królowa Ingrid mieli trzy córki Małgorzatę, Benedikte i
Anne-Marię, wówczas w Danii obowiązywało prawo wykluczające kobiety z linii sukcesji tzw. primogenitura agnatyczna - oznaczało to że żadna z córek pary królewskiej nie może wstąpić na tron. Następny w kolejce był brat króla, książę Kund a za nim jego syn urodzony jako książę Inglof. Jednak młodszy brat króla nie cieszył się taką popularnością a o jego teściowej krążyły pogłoski o wspieranie nazistów dodać do tego przekonanie o przestarzałości prawa Salickiego i otrzymamy bodziec potrzebny do zmian. I tak w 1953 primogenitura agnatyczna została zastąpiona primogeniturą męską sprawiając że Małgorzata została następczynią tronu jako, że nie miała brata. Sprawa ustalenia jak powinien być dziedziczony tron powróciła w 2008, gdy parlament przegłosował zmianę i od 2009 roku w życie weszła primogenitura absolutna. Sprawiło to, że gdy w 2011 roku urodził się książę Vincent nie przejął on miejsca księżniczki Isabelli (ur. 2007 r.) tylko miejsce za nią.

Aktualna linia sukcesji:

kongehuset.dk


1. JKW Książę Koronny Frederik (ur. 1968 r.)

2. JKW Książę Christian (ur. 2005 r.)

3. JKW Księżniczka Isabella (ur. 2007 r.)

4. JKW Książę Vincent (ur. 2011 r.)

5. JKW Księżniczka Josephine (ur. 2011 r.)

6. JKW Książę Joachim (ur. 1969 r.)

7. JW Książę Nikolai (ur. 1999 r.)

8. JW Książę Felix (ur. 2002 r.)

9. JW Książę Henrik (ur. 2009 r.)

10. JW Księżniczka Athena (ur. 2012 r.)

11. JKW Księżniczka Benedikte (ur. 1944 r.)


---

Mam nadzieję, że post się spodobał.Źródła:

wikipedia.org

www.kungahuset.se

www.kongehuset.no

www.kongehuset.dk9 komentarzy:

 1. Świetny post :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego Sverre-Magnus ma tytul : JW, zamiast JKW, skoro jest synem nastepcy tronu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zauważyłam, że popełniłam mały błąd, ponieważ księżniczka Martha Louise od 2002 roku również ma tytuł Jej Wysokości. Tytuł Ich Królewskich Wysokości posiadają jedynie członkowie domu królewskiego, czyli para królewska, para koronna i w prostej linii następczyni, czyli księżniczka Ingrid Alexandra. Książę Sverre-Magnus ma "jedynie" tytuł Jego Wysokości, ponieważ nie jest członkiem domu królewskiego. Pokazuje to także jego przyszłą rolę i oznajmia, że nie będzie on królem.

   Mam nadzieję, że zrozumiale to wyjaśniłam.

   Usuń
  2. Sverre Magnus może zostać królem ale tylko wtedy gdy jego siostra Ingrid Alexandra zrzeknie się tronu, przedwcześnie umrze bądź umrze bezpotomnie.

   Usuń
  3. Tak jest, Sverre może być królem i póki co jest wysoko w zestawieniu. Dopiero gdy Ingrid założy własną rodzinę, stanie się jednoznacznie jasne, że jego szanse na zostanie są nikłe (choć wciąż możliwe). Jego pozycja jest jak Harry'ego, który najpierw był wysoko (jak to mówili "zapasowy następca"), ale po narodzinach dzieci Williama mocno spadł w linii sukcesji.

   Usuń
 3. Bardzo czekałam na ten post :)Dziękuje. Jak pokazuje przykład królowej Elżbiety, czy królowej Małgorzaty, kobiety bardzo dobrze spełniają się w tej roli. Już czekam na drugą część:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nareszcie rozumiem różnice w primogeniturach, dzięki wielkie, wartość dodana blogów o monarchiach, to nasza dodatkowa wiedza w tej dziedzinie, człowiek uczy się całe życie

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że definicja primogenitury agnatycznej podana przy Szwecji jest trochę niejednoznaczna, bo w gruncie rzeczy ta sama definicja pasowałaby do primogenitury męskiej, a to jednak różnica. Może dodać "wyłącznie mężczyźni", żeby było wiadomo jak każdy z typów sukcesji odnosił się do kobiet? A tak to bardzo fajny post, takie królewskie zasady to super kategoria :D Czy (a jeśli tak, to kiedy) możemy liczyć na kolejne części o innych krajach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Edit: umknęło mi, że jest w tytule, że będą kolejne części :)

   Usuń