profilki

Strony

sobota, 24 kwietnia 2021

KRÓLEWSKIE CHRZTY W SZWECJI- KSIĄŻĘ CARL PHILIP

www.svenskdam.se


Carl Philip Edmund Bertil urodził się 13 maja 1979 roku jako książę koronny Szwecji, a od ojca- króla otrzymał tytuł księcia Värmland. Książę urodził się jako drugie dziecko, ale pierwszy syn króla Carla XVI Gustafa i królowej Silvii i zgodnie z obowiązującym wówczas prawem był następcą tronu. Pozbawiony tytułu księcia koronnego został z początkiem roku 1980.

© Getty Images

Wówczas jeszcze jako Następca Tronu, książę został ochrzczony 31 sierpnia 1979 roku w Królewskiej Kaplicy Pałacu Królewskiego w ceremonii prowadzonej tak samo jak, w przypadku jego starszej siostry arcybiskupa Olofa Sundby i Hansa Åkerhielma.

www.oppetarkiv.se

 Książę był ubrany w rodzinną szatę chrzcielną z bawełny, kremowego jedwabiu, satyny i koronki Valencinnes. Kontynuowano również tradycje zapoczątkowaną dwa lata wcześniej podczas chrztu, starszej siostry księcia Victorii i został on ochrzczony wodą ze źródełka na Olandii.

screenshot- Kronprins Carl Philip dop

Na rodziców chrzestnych Carla Philipa zostali wybrani (od lewej):

 • Książę Leopold z Bayernu
 • Księżniczka Birgitta- starsza siostra Carla Gustafa
 • Królowa Małgorzata II z Danii 
 • Książę Bertil- wujek króla Carla Gustafa


W ceremonii uczestniczyła także dwuletnia księżniczka Victoria i podobnie jak w jej przypadku rozesłano 700 zaproszeń do rodziny, przyjaciół, polityków oraz reprezentantów innych rodzin królewskich.

Jako że podczas chrztu Carl Philip był następcą tronu, to po ceremonii leżał w kołysce przeznaczonej dla przyszłych monarchów od 1655 roku.

Zdjęcia z sesji po ceremonii:Pinterest

© Getty Images

Pinterest

10 komentarzy:

 1. Ciekawa historia z tą kołyską, chyba to niezbyt znany fakt.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super post i zdjęcia! Dominiko, czy wiesz może, jak w dniu chrztu postrzegano Carla Philipa? Czy był naprawdę wtedy postrzegany jak przyszły król, czy ta kołyska była bardziej tylko oficjalna, bo zmiany w sukcesji były już pewne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Projekt tych zmian pojawił się w grudniu 1977 roku, a w kwietniu 1978 został przegłosowany po raz pierwszy większością głosów 156 do 14 (135 osób wstrzymało się). Ponieważ zmiany w konstytucji wymagają dwóch uchwał Riksdagu (parlamentu) z pośrednimi wyborami parlamentarnymi, Riksdag ponownie zajął się tą kwestią po wyborach w 1979 roku. 7 listopada 1979 roku Riksdag ponownie zagłosował i głosami 165 do 21 (147 osób wstrzymało się od głosu), zadecydował o przyjęciu zmian w sukcesji tronu. Myślę więc, że Szwedzi byli świadomi nadchodzących zmian jednak w chwili chrztu Carl Philip był jeszcze księciem koronnym, więc tradycyjnie wybrano tę kołyskę.

   Usuń
  2. Mimo, że nie jestem autorka pytania, to dziękuję za odpowiedź, bo to ciekawy wątek. A nasuwa mi się pytanie,w ogóle skąd wziął się pomysł na zmianę w sukcesji. Czy Szwecja to już była ostatnia monarchia, która dawała pierwszeństwo w sukcesji do tronu męskim potomkom?

   Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedź Dominiko :)

   Usuń
  4. Szwecja została pierwszą monarchiom, która wprowadziła absolutną primogeniturę!
   Myślę, że zrobię o tym post, bo sama nie widziałam postu o tym temacie, w polskiej królewskiej blogosferze a myślę, że jest to interesujące.

   Usuń
  5. *monarchiĄ - mowa o jednej monarchii ;)

   Usuń
 4. Oboje rodzice bardzo szczęśliwi, a królowa pięknie wyglądała

  OdpowiedzUsuń