profilki

Strony

sobota, 17 kwietnia 2021

POGRZEB KSIĘCIA FILIPA, KSIĘCIA EDYNBURGA

 

17 kwietnia 2021 roku odbył się pogrzeb Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. W związku z pandemią uczestnicy ceremonii zostali mocno ograniczeni, a społeczeństwo nie miało wstępu na teren Zamku Windsor.

Przed ceremonią można było zobaczyć kuce, ciągnące powóz od ośmiu lat. Na siedzeniu leżała czapka, rękawiczki, bicz oraz pojemnik na cukier dla zwierząt.

Image: SKY NEWS

Do kaplicy św. Jerzego członkowie rodziny królewskiej, którzy nie brali udziału w procesji, zaczęli przybywać chwilę przed 15.30, a byli to:

Camilla, Księżna Kornwalii


Catherine, Księżna CambridgeSophie, Hrabina Wessex oraz Lady Louise i James, wicehrabia SevernKsiężniczka Beatrice i Edoardo Mapelli MozziKsiężniczka Eugenia i Jack BrooksbankZara i Mike TindallKsiążę Edward, Książę KentuPenelope, Hrabina Mountbatten z BurmyKsiążę Richard, Książę GloucesterKsiężniczka AlexandraBernhard, Dziedziczny książę Badeni (pra-siostrzeniec księcia Filipa)

Książę Donatus, Landgrab Hesji (pra-siostrzeniec księcia Filipa)

Książę Philipp z Hohenlohe-Langenburg (książę Filip był dla niego dziadkiem)


Po przeniesieniu trumny z ciałem Księcia przez żołnierzy z prywatnej kaplicy na Land Rovera, w którego projektowaniu udział brał sam książę Filip, za pojazdem ustawiła się procesja:

Książę Karol, Książę Walii i Księżniczka Anna, Księżniczka KrólewskaKsiążę Andrzej, Książę Yorku; Książę Edward, Hrabia Wessex; Książę William, Książę Cambridge; Peter Philips; Książę Harry, Książę Sussex; David Armstrong-Jones, Hrabia Snowdon; Wiceadmirał Sir Timothy Laurence


Tuż za nimi samochodem jechała Królowa Elżbieta II ze swoją Damą Dworu:Przed wejściem do kaplicy o godzinie 16 czasu miejscowego miała miejsce minuta ciszy.


W kaplicy członkowie rodziny zajęli wyznaczone miejsca z zachowaniem dystansu społecznego oraz założyli maseczki.Trumnę umieszczono na specjalnym podeście, który został przymocowany do windy prowadzącej do królewskiej krypty.

Jedyny wieniec na trumnie Księcia pochodził od Królowej i składał się z białych róż, lilii, kwiatów groszku, jaśminu i woskowych kwiatów (wax flowers). Oprócz kwiatów znalazła się marynarska czapka i miecz Księcia Edynburga.

Przed ołtarzem zostało umieszczone dziewięć aksamitnych poduszek,  każda zawiera odznaczenia, medale i insygnia reprezentujące wiele aspektów życia Księcia Filipa.Ceremonię odprawili dziekan Windsoru David Conner oraz arcybiskup Canterbury.

Podczas gdy dudziarz grał pieśń żałobną, trumna została spuszczona do krypty, co z szacunku nie zostało przedstawione podczas transmisji.Po ceremonii monarchini odjechała samochodem, natomiast inni członkowie rodziny mimo przygotowanych samochodów zdecydowali się pieszo wrócić do zamku.

Według mnie uroczystość mimo pandemii była bardzo dobrze zaplanowana i wzruszająca. Mimo wszystkich obostrzeń uszanowano wole Księcia. Mnie najbardziej wzruszył przejazd kucy. Uważam, że ceremonia choć skromna była godna Księcia, który przez 73 lata wiernie służył Zjednoczonemu Królestwu.3 komentarze:

 1. Mnie najbardziej wzruszył przejazd kucy oraz gdy dudziarz samotnie grał w przedsionku i odszedł :( Wzruszyłam się także na procesji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I nisko zwieszona głowa Królowej podczas ceremonii... :(

   Usuń
 2. Mnie najbardziej wzruszył widok królowej

  OdpowiedzUsuń