profilki

Strony

środa, 1 lipca 2020

ROYALSI W POLSCE CZĘŚĆ 7


Norway Crown Princess Mette-Marit(L) wav : News Photo

Dzisiaj kolejna część serii gościnnej, którą przygotowała Ola z małym uzupełnieniem przeze mnie wizyty z 2005 roku.
W 2005 para książęca Haakon i Mette-Marit (będąca w ciąży ze Sverre Magnusem) odwiedziła Polskę z oficjalną wizytą na zaproszenie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Click image for larger version

Name:	mmmm.jpg
Views:	374
Size:	26.2 KB
ID:	152043
theroyalforums.com
 
30 maja para przybyła do Warszawy, gdzie kilka godzin po przybyciu księżna wręczyła nagrody szefom kuchni, którzy wzięli udział w konkursie, w którym posiłki z norweskich produktów. 
Wieczorem para wzięła udział w kolacji z Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i Pierwszą Damą Jolantom Kwaśniewską. 

theroyalforums.com

Następnego dnia w Warszawie Para Książęca wzięła udział w Norwesko-Polskim Forum Kompetencji. Tego dnia Haakon i Mette-Marit odwiedzili również Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej, a także wzięli udział w spotkaniu z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się kwestiami równości płci i spotkali się z wice premierem Polski.

theroyalforums.com

Wieczorem tego samego dnia małżeństwo przybyło do Krakowa. Wieczorem w Krakowskim teatrze wzięli udział w koncercie Thomasa Dybdahla.

theroyalforums.com

Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	650
Size:	35.8 KB
ID:	152665
theroyalforums.com

Następnego i ostatniego dnia tj. 1 czerwca księżna odwołała swój udział w spotkaniach z powodu złego samopoczucia i mdłości. Książę Koronny sam więc spotkał się z przedstawicielami powiatu i gminy Krakowskiej i złożył wizytę na Uniwersytecie Jagieloński. 

theroyalforums.com

Następnie para wróciła pociągiem do Warszawy, skąd o 16 odlecieli do Norwegii.

Poland 2012 - The Royal House of Norway
Lise Åserud / NTB scanpix

W maju 2012 z oficjalną wizytą do Polski przyleciała Para Królewska, król Harald V i królowa Sonja, zostali przywitani przez Parę Prezydencką, następnie odbyło się spotkanie par prezydenckiej i królewskiej, potem rozmowy plenarne głów państw, w obecności króla Norwegii i pana Prezydenta zostały podpisane umowy dwustronne dotyczące współpracy polsko-norweskiej.

Poland 2012 - The Royal House of Norway
Lise Åserud / NTB scanpix

 W tym samym czasie Pierwsza Dama i królowa Norwegii odbywały spacer po ogrodach Pałacu Prezydenckiego, po popołudniu zwiedziły muzeum Chopina.

Poland 2012 - The Royal House of Norway
Peter Andrews, Reuters / NTB Scanpix

State Visit to Poland - The Royal House of Norway
Lise Åserud / NTB scanpix


 Pierwszy dzień zakończył się oficjalnym obiadem na cześć gości z Norwegii.

W Pałacu Prezydenckim przyjęcie na cześć norweskiej pary ...
wiadomości.onet.pl

Drugiego dnia wizyty Prezydent Komorowski i król Harald V otworzyli konferencję "Partnerstwo polsko-norweskie", następnie przywódcy państw wzięli udział w seminarium "Wyzwania i współpraca w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa", tymczasem małżonka Prezydenta Anna Komorowska i królowa Sonja w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich wzięły udział w konferencji "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego".

Wizyta Pary Królewskiej Norwegii - Wydarzenia - Biuro ...
BBN

Drugi dzień wizyty norweskiej pary królewskiej - Kraj
fakty.interia.pl


Trzeciego dnia wizyty para królewska pojechała do Krakowa, towarzyszyła im polska para prezydencka, gdzie wzięli udział w uroczystej inauguracji polsko-norweskiego programu badawczego i stypendialnego, która odbyła się w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, po uroczystości para królewska spotkała się z norweskimi studentami Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców, później w towarzystwie pary prezydenckiej odwiedziła krakowskie instytucje, następnie król i królowa Norwegii zwiedziła Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Norweska para królewska zwiedziła Kraków - TVP Parlament ...
tvpparlament.pl

na zakończenie wizyty odwiedzili kościół Mariacki.
75 years since the liberation of Auschwitz - The Royal House of Norway
Lise Åserud

5 lat później norweski następca tronu Haakon ponownie przybył do Polski na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

2 komentarze:

  1. Rozumiem ciąża i uderzenia gorąca, ale jak dla mnie Mette - Marit ubrała się mało stosownie w tą czarną bluzkę z kokardą, nawet jeśli to nie była wizyta państwowa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dominiko, kilka zdjęć się nie wyświetla :/

    OdpowiedzUsuń