profilki

Strony

czwartek, 2 lipca 2020

RODZINA KSIĄŻĘCA LIECHTENSTEINU - KSIĄŻĘ HANS ADAM I KSIĘŻNA MARIE

Liechtenstein: Prince Hans-Adam II | All the Countries You Didn't ...
Popsugar

Rodzina panująca w Liechtensteinie to chyba najmniej znana nam panująca rodzina. W związku z głosowaniem i tym, że wybieramy ulubionego członka rodzin królewskich i książęcych, nie fair byłoby głosownie bez choćby podstawowego przybliżenia członków tej rodziny.

Książę Hans-Adam II:

H.S.H. Prince Hans-Adam II of Liechtenstein
fuerstenhaus.li

Książę Johannes Adam Ferdynand Alois Josef Maria Marco d'Aviano Pius urodził się 14 lutego 1945 roku w Zurychu w Szwajcarii jako najstarsze dziecko księcia Franza Josepha i księżnej Giny. W chwili narodzin księcia jego ojciec już od 7 lat panował w Liechtensteinie, zatem Hans Adam od razu otrzymał tytuł Jego Najjaśniejszej Wysokości Dziedzicznego Księcia Liechtensteinu. Ma czwórkę młodszego rodzeństwa: księcia Philippa (ur. 1946), księcia Nikolausa (ur. 1947), księżniczkę Norbertę "Norę" (ur. 1950 r.) oraz urodzonego w 1962 roku i zmarłego w 1991 roku brata, księcia Franza Josefa. Książę wraz z rodzicami i rodzeństwem dzieciństwo spędził na zamku Vaduz. Książę uczęszczał do miejscowej szkoły wraz z rówieśnikami, a także był harcerzem.

1965 Press Photo The Family Portrait of Prince Franz Josef II of ...
RODZINA KSIĘCIA 1965 ROKU


Księżna Marie:

H.S.H. Princess Marie-Aglaé
fuerstenhaus.li

Hrabianka Marie Aglaë Bonaventura Theresia  Kinsky von Wchinitz und Tettau urodziła się 14 kwietnia 1940 roku w Pradze, która wówczas znajdowała się w Protektoracie Czech i Moraw.
Jej rodzicami byli hrabia Ferdynand i hrabina Henriette Caroline.
W 1945 roku rodzina wyjechała do Niemiec, gdzie rozpoczęła naukę w Ering am Inn, do tej placówki uczęszczała do 1949 roku. Następnie przez osiem lat uczęszczała do szkoły z internatem Sióstr Lioba w klasztorze Wald w Badenii-Wirtembergii. W 1957 roku, aby poprawić swój angielski dłuższy czas Marie spędziła w Anglii.
Następnie do 1961 roku uczęszczała do Akademii Sztuk Stosowanych na Uniwersytecie w Monachium.
Marie pewien czas spędziła także w Paryżu, aby poprawić swój francuski, a potem udała się do Dachau w Niemczech, gdzie rozpoczęła pracę w drukarni. 

Ich wspólna historia:

 Para spotkała się po raz pierwszy latem 1961 roku, gdy dwudziestoletnia hrabianka przybyła do Liechtensteinu, by odwiedzić rodzinę tam mieszkającą. Wówczas księżna Gina, matka księcia Hansa Adama zaprosiła ją na zamek. Książę miał wtedy jedynie 
16 lat, a mimo to stwierdził, że była to dla niego miłość od pierwszego wejrzenia jednak Marie potrzebowała trochę więcej czasu. Zaręczyny dziedzicznego księcia i hrabianki Marie ogłoszono
 16 kwietnia 1966 roku.

Luxarazzi 101: Wedding of Prince Hans-Adam and Princess Marie
luxarazzi.com

 Ślub pary odbył się 30 lipca 1967 roku, a Marie otrzymała tytuł Jej Najjaśniejszej Wysokości Dziedzicznej Księżnej Liechtensteinu.

100 Best Die Fürstenfamilie von Liechtenstein images ...
pinterest.com

11 czerwca 1968 na świat przyszło pierwsze dziecko pary, książę Alois. W 1969 roku książę ukończył uniwersytet st. Gallen, a także 16 maja po raz drugi Marie i Hans Adam zostali rodzicami, urodził się wówczas książę Maximilian. Trzy lata później 15 marca 1972 roku urodził się trzeci syn pary książęcej, książę Constantin. Jedyna córka pary przyszła na świat 10 kwietnia 1973 roku.

Family tree of the Royal House of Liechtenstein - hellomagazine ...
Hello Magazine

W 1984 roku książę Franz Josef ogłosił księcia Hansa Adama księciem regentem. Po śmierci Franza Josefa w listopadzie 
1989 roku zostali Ich Najjaśniejszymi Wysokościami Księciem i Księżną Liechtensteinu. 15 sierpnia 2004 roku książę ogłosił swojego najstarszego syna, dziedzicznego księcia Aloisa Księciem Regentem. Hans Adam II i Marie doczekali się 15 wnucząt.

Princess Marie of Liechtenstein - Luxarazzi 101
luxarazzi.com

Książę Hans Adam jest najbogatszym monarchą w Europie.


3 komentarze:

  1. To na kogo można ostatecznie głosować? Do wyboru są tylko Hans i jego żona?

    OdpowiedzUsuń