profilki

Strony

sobota, 3 marca 2018

Królewski Londyn: Elżbieta

     Romans monarchii z Londynem trwa od wieków. Miasto jest przesycone monarchią brytyjską, której obraz przyciąga londyńczyków i gości z zagranicy.


https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTcKtHjORwFV-b6F7VUjM5gNgP5BxRlf4qEKhS7SI4Sxop2SQLq    Zróbmy test. Gdybyśmy poprosili osobę, która nigdy nie była w Londynie. aby nam opisała, jaki obraz królestwa utrwalił jej się w pamięci dzień kinu i telewizji, odpowiedź na pewno brzmiałaby: pałac Buckingham. Pałac jest i zawsze będzie wymarzoną dekoracją dla ,,Royal London" teatrem jednej z najstarszych monarchii na świecie.

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/7ffktkpTURBXy8xYjZmZjY5ZmVhNWJiMWVhMjdmYTdiZjgxNGExODY5MC5qcGeSlQMAYM0ImM0E1ZMFzQMyzQHM
W Queen's Gallery, jedynej części pałacu otwartej dla publiczności przez cały rok, zwiedzającego zaskakują kolory: czereśniowa czerwień dywanów, cukierkowy róż ścian i słomkowy kolor cegły.Zaskakująca jest też wszechobecność królowej Wiktorii, która z tego neoklasycznego budynku zrobiła (w roku 1873) swój dom z ciężkimi obrazami złotego wieku epoki kolonialnej, niezliczonymi porcelanowymi portretami, medalami i statuetkami uwieczniającymi fantastyczną epokę suwerenów.


    Następnym etapem zwiedzania królewskiego Londynu jest National Portrait Gallery, do której wiedzie triumfalna aleja - Mall. Portrety pozwalają zrekonstruować narodową historię. Założona w 1856 roku Galeria gromadzi portrety królów i polityków. W sali poświęconej sztuce XX-wiecznej znajduje się surowy portret Elżbiety II w czerwonym płaszczu Orderu Łaźni, z roku 1970. Młoda i radosna kobieta z czasu koronacji w 1953 roku stała się zasadnicza i surowa, by nie powiedzieć więcej.Ale ,,prawdziwa wielkość jest smutna".To nie są słowa przyjaciela Korony Brytyjskiej, lecz Napoleona. Potwierdza tę prawdę wiejski portret księcia i księżnej Walii z roku 1991, a więc namalowany dziesięć lat po ich ślubie. Pełnia szczęścia, pełnia nieszczęścia. Wspaniałe dzieła wystawione są we wspaniałym miejscu, niedaleko Tamizy. Zachwycająca rzeka, szara i kręta, płynie wolno i majestatycznie, jakby w rytmie hymnu God Save the Queen. Jej złotobrązowe kolory robią wrażenie.https://i.wpimg.pl/O/560x618/d.wpimg.pl/1876433558--1098626330/krolowa-elzbieta-rekord.jpg

W pełnym koszmarnych wspomnień, westchnień i krwi zamku Tower (Tower Hill) znajduje się część królewskiej kolekcji broni, a przede wszystkim biżuteria Windsorów i klejnoty Korony. Prawie wszystkie są oryginalne i bywają używane tylko podczas ceremonii koronacyjnych. Najjaśniejsza Pani nakłada koronę imperialną przed wygłoszeniem mowy w Westminsterze. Teraz możemy wsiąść na statek do Greenwich, gdzie znajduje się Akademia Morska i słynny południk, według którego obliczany jest czas na całym świecie. Królowa ustawia zegarki nam wszystkim. Royal warrant- to magiczna formuła, dzięki której królowa patronuje sklepom i produktom niezbędnym do dobrego funkcjonowania Królestwa i resztek Imperium. Tels Turnbull & Asser (koszule), Holland & Holland (ubrania na wieś), Lock & Co (kapelusze), Smythson (papeteria), John Lobb (buty), Berry Brothers (wina). Księgarnia Hatchard na Piccadilly, założona w roku 1797, dzięki czarnym regułom i skurzanym fotelom przypomina klub dżentelmenów.Znajdujący się naprzeciwko Fortnum & Mason, z obsługą we frakach, słynie z działu spożywczego, a szczególnie z pomarańczowej marmolady thick cut (grubo krojonej), drogiej Jej Królewskiej Mości. Ryzykuje głową ten, kto pomylił ją z thin cut ( cienko krojoną), no peel (bez skórki) czy orange lemon (pomarańczowo-cytrynową). A zorientować się w tych marmoladach nie jest łatwo. Royal warrant wyróżnia również ulubiona herbata królowej- Earl Grey.
Fragment książki Marco Roche ,,Elżbieta II Ostatnia Królowa"

Jutro zapraszam na post z serii ,,Zdjęcia które pokazują że Rodzina Królewska to przede wszystkim rodzina" tym razem w roli głównej Hiszpańska Rodzina Królewska :)
  

1 komentarz:

  1. Nigdy nie byłam w Londynie - ale planuję pojechać.

    Postaram się zwiedzić Queen's Gallery i udać się pod Kensington Palace.

    OdpowiedzUsuń