profilki

Strony

czwartek, 6 października 2022

KIEDY CZAS NA DZIECKO- WIEK ZOSTANIA RODZICAMI W NORWESKIEJ RODZINIE KRÓLEWSKIEJ

 Dzisiaj zapraszam was na piątą część serii, w której porównywamy wiek królewskich rodziców kiedy na świecie pojawiły się ich dzieci. 


Król Olaf V i księżniczka Martha

Photos: Henriksen & Steen / VG / Scanpix)Zacznijmy więc od rodziców obecnego króla, czyli Olava i Marthy. Przyszły wówczas monarcha oraz szwedzka księżniczka zostali rodzicami trójki dzieci, pierwsza w roku 1930 na świecie pojawiła się księżniczka Ragnhilda. Olav miał wówczas niespełna 27 lat a Martha 29. Druga córka o imieniu Astrid urodziła się niecałe 2 lata później, gdy jej rodzice mieli niespełna 29 i 31 lat. Na narodziny następcy tronu Norwegia musiała zaczekać jeszcze 5 lat, kiedy to 34-letni książę koronny i niespełna 36-letnia księżna koronna powitali na świecie syna- obecnego króla Haralda V.

Księżniczka Ragnhilda i Erling LorentzenNajstarsza siostra Haralda V w maju 1953 roku poślubiła Norweskiego biznesmena i oficera armii Erlinga Lorentzen. Para po ślubie zamieszkała w Brazylii i doczekali syna oraz dwóch córek. Lekko ponad rok później, gdy księżniczka miała 24 lata, a jej mąż 31 na świecie pojawił się ich syn Haakon. 4 dni po 34 urodzinach Erlinga na świat przyszła Ingeborg. Jedenaście lat później para została rodzicami po raz gdy księżniczka miała niespełna 38 lat, a jej mąż 45 lat  urodziła im się córeczka, która otrzymała imię po matce- Ragnhilda. 

Księżniczka Astrid i Johan Martin Ferner

kongehuset.no


Druga z sióstr obecnego króla wraz z mężem doczekała się aż piątki dzieci.
Gdy księżniczka miała 30 lat, urodziła swoje pierwsze dziecko córkę, której nadano imię Cathrine, tego samego dnia mąż księżniczki obchodził swoje 35 urodziny, a lekko ponad 14 miesięcy później urodziła się druga córka pary Benedikte. Pierwszy syn i trzecie dziecko Alexander pojawił się na świecie gdy Astrid miała niespełna 32 lata, a Johan niespełna 38. Cztery lata i 15 dni później urodziła się najmłodsza z córek pary Elisabeth, a drugi syn i najmłodsze dziecko Carl-Christian urodził się w październiku 1972 roku, gdy księżniczka miała 40 lat, a Johan 45.


Król Harald i Królowa Sonja

ready4royalty.tumblr.com


Obecny monarcha Norwegii wraz z żoną doczekał się dwójki dzieci.
Gdy na świecie pojawiła się pierwsza córka, księżniczka Martha Louise ówcześnie książę koronny miał 34 lata a księżna koronna niespełna 34 lata. Dwa lata później Harald i Sonja zostali rodzicami obecnego następcy tronu Haakona, oboje mieli wówczas po 36 lat.


Księżniczka Martha Louise i Ari Behn

Photo Morten Brun, Det kongelige hoff


Córka obecnej pary królewskiej w 2002 roku poślubiła Ariego Behna, z którym doczekała się trzech córek. Pierwszą córkę para powitała na świecie w roku 2003 i nadali jej imiona Maud Angelica, wówczas księżniczka miała niespełna 32, a Ari 31 lat, druga córka Leah Isadora urodziła się niecałe dwa lata później. Najmłodsza z córek Emma Tallulah urodziła się tydzień po 37. urodzinach Marthy Louisy i dzień przed 36. urodzinami Ariego Behna. Martha Louise i Ari Behn rozwiedli się w 2017 roku.


Książę Koronny Haakon i Księżna Koronna Mette-Marit

Photo: Lise Åserud / NTB scanpix


Zanim Mette-Marit poślubiła Haakona, została matką Mariusa Borg Høiby i miała wówczas niecałe 24 lata. Wraz z księciem koronnym Mette-Marit doczekała się jeszcze dwójki dzieci księżniczki Ingrid Alexandry, która przyszła na świat, gdy jej rodzice mieli niespełna 31 lat. Najmłodsze z dzieci koronnej pary książęcej syn Sverre Magnus urodził się pod koniec roku 2005 wówczas Haakon i Mette-Marit mieli po 32 lata.


Poprzednie części serii dotyczące:

BRYTYJSKIEJ RODZINIE KRÓLEWSKIEJ (zaktualizowane do maja 2021)
LUKSEMBURSKIEJ RODZINIE KRÓLEWSKIE (zaktualizowane do maja 2021)
3 komentarze:

 1. To ciekawa sytuacja, że współczesna "zwykła" dziewczyna urodziła o wiele wcześniej od księżniczki żyjącej sto lat temu. Wbrew statystykom :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się że wróciłaś, ja już mam propozycje na posty, może ile przepracowali członkowie RK w poprzednich latach np 2021
  , co robili Meghan i Harry od czasu odejścia, ile nowych strojów miały księżne, oraz recycling księżnych,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo te zestawienia liczby wyjść byłyby fajne :) Kiedyś coś takiego publikowali w brytyjskich mediach (ktoś to dokładnie podliczał z podziałem na rodzaje uroczystości). Teraz już tego niestety nie widzę...

   Usuń