profilki

Strony

poniedziałek, 1 lipca 2019

LADY DIANA SPENCER, KTÓRA PRAWIE ZOSTAŁA KSIĘŻNĄ WALII

The first Lady Diana Spencer and her mother, the Countess of Sunderland
Lady Diana Spencer z matką hrabiną Sunderland 
Dzisiaj opowiem wam historię Lady Diany Spencer, która żyła w XVIII wieku i prawie została księżną Walii

Urodzona 31 lipca 1710 roku Lady Diana Spencer była córką 3. Hrabiego Sunderland Karola Spencera i Anny Spencer, Hrabiny Sunderland. Diana była najmłodsza z pięciorga dzieci, jednocześnie  była ulubioną wnuczką matki jej matki Sarah Churchill, księżnej Marlborough. Księżna była bardzo wpływową osobą za sprawą przyjaźni z królową Anną. ca. 1722 Duchess of Marlboro with Lady Diana Spencer by Maria Verelst (location unknown to gogm)
Lady Diana Spencer i księżna Marlborough
Po śmierci matki w 1716 roku "Droga mała Di" bo tak Diana była nazywana przez rodzinę, jej ojciec wziął po raz kolejny ślub. Karol Spencer ze swoją trzecią żoną miał jeszcze trójkę dzieci jednak dwójka z nich zmarła zaraz po urodzeniu a syn William zmarł, zanim skończył dwa lata. Kolejny trudny moment w życiu Lady Diany przyszedł, gdy miała ona 12 lat, kiedy zmarł jej ojciec, a niedługo potem zmarł także dziadek, żołnierz, mąż stanu John Churchill, 1. książę Marlborough. Od tej pory Diana Spencer i jej rodzeństwo było całkowicie pod opieką babci, księżnej Marlborough.
Sarah, księżna Malborough
Lady Di dorastając stała się atrakcyjną, jasnowłosą kobietą "uroczej" osobowości. Diana i księżna były bardzo zżyte ze sobą, to ona pisała wszystkie listy podyktowane przez babcię.

Kiedy Lady Diana Spencer dorosła zarówno jej wygląd, jak i relacja z księżną wdową sprawiły, że stała się jedną z najlepszych partii. O jej rękę zabiegali m.in.wnuk księcia Somerset, wicehrabia Weymouth oraz hrabia Shaftesbury i hrabia Chesterfield jednak żaden z tych mężczyzn nie był wystarczający dobry dla "Drogiej małej Di".

Kolejnym problemem w życiu Diany była szpecąca choroba skóry, na której leczenie u wybitnego jej babcia wydała sporą sumę.

Znalezione obrazy dla zapytania prince frederick of wales 1710

Czekanie na właściwego kandydata okazało się bardzo kosztowne, więc księżna wdowa wprowadziła w życie swój plan. Świadoma swoich długów ofiarowała najstarszemu synowi króla, Frederickowi, księciu Walii, ogromną sumę 100 000 funtów, by on poślubił wnuczkę. Ustalono datę i tajne miejsce. Niestety z planu nic nie wyszło, ponieważ premier Robert Walpole ze względu na sytuację polityczną postanowił, że książę powinien poślubić księżniczkę Augustę 

 Saxe-Gotha.
Princess of Wales Princess Augusta of Saxe-Gotha-Altenburg (30 November 1719 – 8 February 1772) was Princess of Wales between 1736 and 1751, and Dowager Princess of Wales thereafter. She was one of only three Princesses of Wales who never became queen consort. Princess Augusta's eldest son succeeded as George III of the United Kingdom in 1760, as her husband, Frederick, Prince of Wales, had died nine years earlier.
Księżniczka Augusta  Saxe-Coburg

Niestety Lady Dianie nie było dane stać się księżną Walii a był już najwyższy czas na zamążpójście więc księżna wdowa postanowiła wydać wnuczkę za młodszego brata księcia Bedford, Lorda Johna Russella z nadzieją, że kiedyś jej wnuczka zostanie księżną Bedford. Diana wniosła do małżeństwa posag w wysokości 30 000 funtów oraz obietnicą kolejnych 100 000 po śmierci księżnej Marlborough.

Mąż Diany, książę Bedford


Dwa lata po ślubie zgodnie z oczekiwaniami księżnej, Diana stała się księżną Bedford z powodu przedwczesnej śmierci szwagra. Niestety ten rok nie był szczęśliwy dla ciężarnej Diany, ponieważ z powodu wypadku wypadła z powozu co z powodowała przedwczesne narodziny jej syna Johna. Większa tragedia przyszła jednak gdy chłopiec zmarł dzień po swoim chrzcie.

Książę Bedford desperacko pragnął dziedzica, co za skutkowało ciążą księżnej Diany już kilka miesięcy później. Niestety ta ciąża także nie miała szczęśliwego zakończenia, ponieważ Diana poroniła, a mąż obwiniał ją o to, że nie wystarczająco dbała o siebie.


księżna Bedford

Wiosną 1735 roku poranne dolegliwości księżnej Bedford spowodowały, że przypuszczano jej kolejną ciążę niestety to nie ciąża, ponieważ Diana zaczęła tracić, a nie przybierać na wadzę. Niedługo później postawiono diagnozę, Diana choruje na gruźlicę. Księżna wdowa nalegała, by została przeniesiona do Southampton House na Bloomsbury Square.

I tam zmarła pod koniec września 1735 r. W wieku 25 lat.

1963 Lady Diana Spencer in her pram at Park House, Sandringham, Norfolk
Lady Diana Spencer w roku 1963


1 lipca 1961 roku czyli 226 lat później urodziła się kolejna Lady Diana Spencer, która została księżną Walii. Królowa ludzkich serc jest potomkinią brata księżnej Bedford, Johna. Niestety historia tej Diany z rodziny Spencer również skończyła się przedwcześnie.


How Conventional Was Charles and Diana’s Wedding?. The nuptials of Prince Charles and Lady Diana have come to represent the archetypal royal wedding, but there are some ways in which the event broke the mold.

5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa notatka

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna notka,naprawdę taki smaczek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co prawda znałam tę historię (chyba zna ją każdy, kto bliżej interesuje się historią Diany & Karola), ale mimo to bardzo fajnie czytało się ten post. Super, że więcej ludzi pozna tę ciekawostkę.

  Jest dużo podobieństw między obiema paniami: urodzone w lipcu panny Spencer o urodzie angielskiej róży sterowane przez ambitne babki były nastawione na dobre zamążpójście; jednej się udało, drugiej nie, a mimo to życie obu i tak skończyło się szybko i tragicznie.

  Poza tym fajnie, że opublikowałaś to w urodziny księżnej Diany.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie posty-niespodzianki, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń