profilki

Strony

środa, 14 listopada 2018

70 URODZINY KSIĘCIA KAROLA,70 FAKTÓW O KSIĘCIU KAROLU CZĘŚĆ 2

Dzisiaj książę Walii kończy 70 lat z tej okazji wieczorem odbędzie się bankiet z udziałem członków innych rodzin królewskich z Europy.(Zdjęcia pojawią się jak najszybciej na moim blogu). Tym czasem zostawiam was z 35 faktami na jego temat.
Prince Charles, The Prince of Wales officially opens Tomorrows Store in London on 10 Sep 2013


Organizacje Charytatywne

36. Książę jest patronem lub prezydentem ponad 420 organizacji charytatywnych.

37. W 1976 roku książę założył organizacje charytatywną The Prince's Trust  do której na początek wpłacił 7000 funtów.

38. Książę założył prawie dwadzieścia organizacji charytatywnych w dziedzinach obejmujących rozwijania się młodzieży, zrównoważony rozwój środowiska, edukację i sztukę. 

39. Każdego roku jego organizacje charytatywne zarabiają ponad 140 milionów funtów na szczytne cele. 

40. Niezależne badanie dowiodło, że fundusz Prince Trust wydał w ciągu ostatnich dziesięciu lat 1,4 miliarda funtów  na poprawę brytyjskiej gospodarki.

41. Do tej pory The Prince's Trust pomógł ponad 885 000 młodym ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji w zatrudnieniu lub biznesie.

42.  Waitrose Duchy Organics (założony jako Księstwo Originals 26 lat temu) przeznacza ponad 3 miliony funtów rocznie na Fundusz Charytatywny Księcia, który książę przekazuje na dobre cele. 

43. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Fundusz Charytatywny Księcia Walii (PWCF) przeznaczył ponad 50 milionów funtów w małych i średnich działaniach obejmujących metody zrównoważonego rolnictwa, społeczności dotknięte powodzią, inicjatywy przeciwdziałania kłusownictwu dzikich zwierząt oraz pomoc humanitarną.

44.  Książę jest prezesem Royal Collection Trust który pozyskuje obrazy do kolekcji.

45. Książę od ponad 50 lat wspiera ochronę środowiska. Pierwszy raz na ten temat wypowiadał się w 1970 roku.


Oficjalne obowiązki
46. W reportażowym roku 2017-18 książę i księżna odbyli ponad 600 oficjalnych zobowiązań w Zjednoczonym Królestwie i na całym świecie.

47.  Książę odwiedził prawie 100 krajów na całym świecie.

48. Od 1969 r. Książę odwiedził 44 kraje Commonwealth, wiele z nich kilkakrotnie.

49. Książę podjął pierwsze oficjalne obowiązki królewskie w czerwcu 1965 roku, biorąc udział w studenckiej imprezie ogrodowej w Pałacu Holyroodhouse.

50. Książę wygłosił swoją pierwszą publiczną mowę w języku walijskim w maju 1969 r., W ostatnim dniu Urdd Gobaith Cymru (Walijska Liga Młodzieży) Eisteddfod w Aberystwyth. 

51. Książę złożył wieniec narodu w imieniu Jej Królewskiej Mości Królowej podczas Niedzieli Pamięci w 2017 roku (oraz w 2018 roku).

52. Podczas spotkania Szefów Rządów Wspólnoty w 2018 r. Przywódcy Commonwealthu wybrali Księcia Walii, aby zastąpił Królową jako następnego Szefa Wspólnoty. W przeciwieństwie do tronu, szef Rzeczypospolitej nie jest dziedziczną pozycją.


Zainteresowania
53. Książę jest pisarzem. Napisał "The Old Man of Lochnagar", oparty na historiach, które opowiadał młodszym braciom. Jest także autorem książek o świecie przyrody i środowisku, w tym "Harmony" i "Climate Change", książce eksperta Ladybird. 

54.  Książę jest zapalonym malarzem i jego akwarela została wystawiona na wystawie letniej Akademii Królewskiej w 1987 roku, po tym, jak został anonimowo przedstawiony. 

55.   W 1975 r. Książę stał się członkiem Magicznego Kręgu, towarzystwa magików scenicznych założonego w Londynie w 1905 r., Po przejściu przesłuchania sztuczką "puchary i kule". 

56. W 1980 roku książę wziął udział w zawodach jazdy z przeszkodami (na koniach oczywiście).

57. Książę pojawił się w popularnym komiksie The Beano w raz z księżną Kornwalii 2013 roku. 

58. Książę również pojawił się na ulicy Koronacyjnej w 2000 roku. 

59. Książę przedstawił prognozę pogody w BBC.

60. Książę uczcił 400. rocznicę urodzin Szekspira, występując w "Shakespeare Live! Z RSC " . 

61. Książę ma własną markę whisky, Barrogill, dzięki inicjatywie North Highlands.

62. Pierwszym samochodem Prince'a był MGC GT, zakupiony w styczniu 1968 r.

63. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, książę kupił swój Aston Martin DB6 Mark 2 Volante w listopadzie 1970 roku. To nie był prezent urodzinowy od Jej Królewskiej Mości. Ich Królewskie Wysokości  Książę i Księżna Cambridge opuścili Pałac Buckingham w Aston Martin w kwietniu 2011 r. 

64. Aston Martin został przerobiony do eksploatacji na bioetanolu E85 wykonanym z produktów ubocznych przemysłu winiarskiego i serowego w 2008 r. 

65. Książę używa w pełni elektrycznego Jaguara, którym podróżuje na oficjalne wyjścia (zobowiązania) w Londynie.

66.  Clarence House, oficjalna londyńska rezydencja księcia Wali , w 2010 r. Zainstalowała panele słoneczne na dachu.

67.   Llwynywermod, niedaleko Llandovery w Carmarthenshire, to walijski dom księcia Walii. Zakupione w 2007 roku przez Księstwo Kornwalii gospodarstwo zostało odnowione przy użyciu lokalnych materiałów i umiejętności walijskich rzemieślników i kobiet. Jest wykorzystywany jako dom dla odwiedzających Walię Ich Królewskich Wysokości.

68.  Książę otrzymał od Włoch kwartet olbrzymich słoików z oliwą z oliwek. Słoiki z terakoty zostały przeznaczone do wysłania do Highhrove House w High Huddzie w Gloucestershire i zostały wysłane w skrzyni oznaczonej "The Prince of Wales, Tetbury". Słoiki w końcu zostały omyłkowo dostarczone do lokalnego pubu o tej samej nazwie.
69. Książę trzyma kurczęta Burford Brown i Maran w swoim ogrodzie w Highgrove House w Gloucestershire.

70.  Książę często podczas oficjalnych zobowiązań sadzi drzewa. Zawsze po posadzeniu drzewa wstrząsa nim aby życzyć mu wszystkiego dobrego.Wszystkiego Najlepszego Wasza Królewska Wysokość!

2 komentarze:

  1. Wow. Super ciekawostki. Tyle można się dowiedzieć. Można wiele o Karolu powiedzieć, a na pewno to, że dba o ekologię.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolejna świetna porcja ciekawostek

    OdpowiedzUsuń