profilki

Strony

czwartek, 18 listopada 2021

KRÓLEWSKIE CHRZTY W SZWECJI - KSIĘŻNICZKA ESTELLE

forums.thefashionspot.com

Estelle Silvia Ewa Mary urodziła się 23 lutego 2012 roku jako księżniczka Szwecji a od dziadka- króla otrzymała tytuł księżnej Östergötland. Księżniczka jest pierwszym dzieckiem księżniczki koronnej Victorii i księcia Daniela. Od urodzenia zajmuje drugie miejsce w linii sukcesji do tronu Szwecji. Jej chrzest odbył się 22 maja 2012 roku w kaplicy Zamku Królewskiego w Sztokholmie. Na tę uroczystość rozesłano około 500 zaproszeń do rodziny przyjaciół, polityków oraz reprezentantów innych rodzin królewskich i książęcych. 

royals-regium.blogspot.com

Estelle była ubrana w tradycyjną szatkę, która jest używana w rodzinie od 1906 roku. Podobnie jak jej mama oraz księżniczka Madeleine i książę Carl Philip do jej ochrzczenia użyto wody pochodzącej ze źródełka na Olandii. Tradycję tę rozpoczęto podczas chrztu księżniczki Victorii w 1977 roku.

Foto: Jonas Borg/ Kungahuset.se


Nabożeństwo arcybiskup Anders Wejryd, kapelan króla Lars-Görana Lönnermark i dziekan katedry sztokholmskiej Åke Bonnier. 

screenshot/www.svt.se

Na rodziców chrzestnych zostali wybrani- na zdjęciu od lewej:

Anna Westling-Söderström- ciotka ze strony ojca

książę Carl Philip- wujek ze strony matki

księżna koronna Mary z Danii

książę koronny Haakon z Norwegii

król Willem-Alexander- wówczas jeszcze książę koronny Niderlandów

screenshot/www.svt.se

Na zakończenie król Carl Gustaf przypiął swojej pierworodnej wnuczce Order Serafinów, który jest najwyższym rangą odznaczeniem w Szwecji. Order Serafinów jest przyznawany jedynie członkom szwedzkiej rodziny królewskiej oraz monarchom i prezydentom innych krajów.

Po ceremonii goście wzięli udział w przyjęciu w Pałacu Królewskim, którego gospodarzami byli dziadkowie małej księżniczki król Carl XVI Gustaf i królowa Silvia.


Podczas witania gości Estelle odpoczywała w kołysce Charlesa XI, która jest zarezerwowana dla następców tronu, ostatnią osobą, która z niej korzystała, był książę Carl Philip, ponieważ w czasie swojego chrztu był uznawany za następcę tronu ze względu na obowiązujące wówczas prawo dziedziczenia.

Do oficjalnych fotografii rodzina zapozowała w Czerwonej Jadalni w Apartamentach Księżnej Sybilli.

Z rodzicami chrzestnymi od lewej:

książę Carl Philip, Anna Westling Söderström, ówczesny książę koronny Willem-Alexander z Niderlandów, księżna koronna Mary z Danii i książę koronny Haakon z Norwegii

Bruno Ehrs/ Kungahuset.se


Z dziadkami: królem Carlem XVI Gustafem, królową Silvią Ewą i Olle Westlingami.

Bruno Ehrs/ Kungahuset.se

Bruno Ehrs/ Kungahuset.se

Bruno Ehrs/ Kungahuset.se

Bruno Ehrs/ Kungahuset.se

Na liście gości znaleźli się jeszcze m.in.:

księżna koronna Maxima z Holandii, obecnie królowa
książę koronny Frederik z Danii
księżniczka Madeleine królowa Margarethe II i książę Henrik z Daniiksiążę koronny Philippe i księżna koronna Mathilde z Belgii- obecnie para królewskadziedziczny wielki książę Guillaume z Luksemburga i hrabianka Stephanie de Lanoy, obecnie dziedziczna wielka księżna księżniczka Martha Louisa z Norwegii i jej ówczesny mąż Ari BehnChristopher O'Neill i Sofia Hellqvist
obecnie mąż księżniczki Madeleine i żona księcia Carla Philipa

bloggar.aftonbladet.se

Poprzednie części o chrzcie:4 komentarze:

 1. Hej! Nie lubię wytykać błędów, ale ten, moim zdaniem, jest ważny. Najwyższym orderem Szwecji jest Order Serafinów nie Stefanów.
  A Estelle jest już taka duża, w ciągu tych lat od jej chrztu sporo się pozmieniało, śluby, wstąpienia na tron. Dziękuję za ten wpis! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprawione zostało w jednym zdaniu. W drugim wciąż jest Stefanów: "Na zakończenie król Carl Gustaf przypiął swojej pierworodnej wnuczce Order Serafinów, który jest najwyższym rangą odznaczeniem w Szwecji. Order Stefanów jest przyznawany..."

   Usuń
 2. Długo trzeba było czekać na nowy post

  OdpowiedzUsuń