profilki

Strony

piątek, 1 listopada 2019

CI KTÓRZY ODESZLI W 2019 ROKUDzisiaj w dzień wszystkich świętych podobnie jak rok temu (link) przypomnimy sobie kto opuścił nasz świat przez ten rok. 

Księżniczka Maria del Carmen z
Bourbonów-Obojga Sycylii
Znalezione obrazy dla zapytania Princess Maria del Carmen of the Two Sicilies
http://ilregno2s.blogspot.com
Zanim przejdziemy do bieżącego roku, musimy wrócić jeszcze na chwilę do 2018 roku.

Księżniczka urodziła się w Podzamczu w dzisiejszej Polsce 13 lipca 1924 r. jako najstarsze dziecko i jedyna córka księcia Ranieri, księcia Castro i jego żony księżniczki Marii Caroliny. Rodzice Marii del Carmen byli kuzynami pierwszego stopnia. Księżniczka nigdy nie wyszła za mąż i nie miała dzieci.
Zmarła 21 listopada 2018 roku, smutne wieści opublikował bratanek księżniczki, Książę Carlo, książę Castro. Maria del Carmen przeżyła 94 lata.
(Dom Burbonów-Obojga Sycylii jest gałęzią hiszpańskiej rodziny królewskiej i rządził częściami południowych Włoch przez ponad wiek w XVIII i XIX wieku. Królestwo Obojga Sycylii było największym z państw włoskich przed zjednoczeniem Włoch)


Arcyksiężna Elisabeth z Austrii, Pani Sandhofer
Znalezione obrazy dla zapytania Archduchess Elisabeth of Austria-Tuscany
http://royalmusingsblogspotcom.blogspot.com
Arcyksiężna Elisabeth urodziła się w Sonnbergu 15 stycznia 1942 r., jako najmłodsze z sześciorga dzieci księżniczki Ileany z Rumunii i arcyksięcia Antoniego z Austrii. Wyszła za mąż w Mondsee 3 sierpnia 1964 r. za Friedricha Sandhofera, z którym miała czwórkę dzieci. Elisabeth ze swoim rodzeństwem byli właścicielami Zamku Bran w Rumunii. Jej Cesarska Wysokość zmarła 1 stycznia 2019 roku o 20.30 Salzburgu w Austrii po
długiej chorobie w wieku 76 lat. 


Książę Henri Orleański, hrabia Paryża
Znalezione obrazy dla zapytania prince henri count of paris
Daily Mail
Urodził się 14 czerwca 1933 roku w Belgii jako pierwszy syn hrabiego Paryża i księżniczki Isabelle. W 1950 roku po wygnaniu książę z rodziną wrócili do ojczyzny. 30 czerwca 1957 roku ojciec nadał mu, jako swojemu następcy tytuł hrabiego Clermont, a po śmierci ojca w 1999 roku został hrabią Paryża. Swoją pierwszą żonę księżną Marie Teresę w Wirtembergii poślubił 5 lipca 1957 roku. Maria Teresa tak jako on jest potomkinią króla Francji Ludwika Filipa. Z małżeństwa, które zakończyło się rozwodem 31 października 1984 roku, urodziło się pięcioro dzieci. Jeszcze w tym samym roku Henri poślubił Micaële Ane Marie Cousino y Quinones de León, z którą nie miał dzieci.Henri, hrabia Paryża, zmarł 21 stycznia 2019 roku, w wieku 85 lat. Był głową linii Orleańskiej z dynastii Burbonów. Jako potomek Króla Francji Ludwika Filipa, był głównym pretendentem do nieistniejącego już francuskiego tronu. Henri był emerytowanym oficerem wojskowym, a także pisarzem i malarzem.


Alix Księżna Wdowa Linge,
 z domu księżniczka Luksemburga
Znalezione obrazy dla zapytania princess alix de ligne 2019
Paris Match

Księżniczka Alix urodziła się 24 sierpnia 1929 roku jako najmłodsze dziecko Charlotte, Wielkiej Księżnej Luksemburga i księcia Felixa. 17 sierpnia 1950 roku poślubiła 13. księcia Linge. Alix doczekała się siedmiorga dzieci, dwadzieściorga wnucząt i dziesięciorga prawnucząt.  Jej mąż Antonie zmarł w 2005 roku.
Ciotka Wielkiego Księcia Luksemburga Henriego zmarła 11 lutego 2019 roku w wieku niespełna 90 lat.


Gabrielle Księżna Wdowa Croy
Z domu Księżniczka Gabrielle z Bawari
Znalezione obrazy dla zapytania duchess gabrielle of croy
Luxarazzi
 Księżniczka Gabrielle urodziła się 10 maja 1927 roku jako piąte dziecko księcia Ruprechta z Bawarii i jego drugiej żony księżniczki Antonii z Luksemburga, przez co Gabrielle była kuzynką pierwszego stopnia Wielkiego Księcia Jeana. 18 czerwca 1953 roku poślubiła Carla 14. księcia Cory. Księżniczka doczekała się trójki dzieci i dziesięciorga wnucząt. Jej mąż zmarł w 2011 roku czyniąc ją księżną wdową Croy. Księżniczka Gabrielle zmarła w Wielki Piątek, 19 kwietnia 2019 roku w wieku 91 lat.

Wielki Książ Jean z Luksemburga 
Znalezione obrazy dla zapytania grand duke jean death
Daily Exspress

Wielki Książę Jean urodził się 5 stycznia 1921 roku jako najstarsze dziecko Wielkiej Księżnej Charlotte i księcia Feliksa. Wielki książę Jean abdykował na rzecz swojego syna Henriego w 2000 roku, po prawie 36 latach na tronie. Absolwent Królewskiej Akademii Wojskowej Sandhurst brał udział w lądowaniach D-Day i wyzwoleniu Luksemburga z nazistowskich Niemiec. Ożenił się z księżniczką Joséphine-Charlotte z Belgii w 1953 roku. Para doczekała się czwórki dzieci. Książę zmarł w wieku 23 kwietnia 2019 roku w wieku 98 lat w otoczeniu rodziny.

Księżna Woizlawa Feodora z Meklemburgii
Księżniczka Heinrich i Reuss
Znalezione obrazy dla zapytania Duchess Woizlawa Feodora of Mecklenburg-Schwerin, Princess Reuss
Księżniczka Woizlawa Feodora Reuss (z domu księżna z Meklemburgii) zmarła 3 czerwca 2019 roku w wieku 100 lat.
Urodziła się 17 grudnia 1918 roku w Rostocku w Wolnym Państwie Meklemburgii-Schwerina. Jej rodzicami byli książę Adolf Friedrich z Meklemburgii i księżniczka Victoria Feodora Reuss zu Schleiz, która zmarła dzień po urodzeniu Woizlawy. Jej imię miało wymiar symboliczny pokazujący że 
 Dom Meklemburski, choć z germanizowany przez wieki, był pierwotnie pochodzenia słowiańskiego15 września 1939 r. W Bad Doberan Woizlawa poślubiła księcia Heinricha I Reuss z Kostritz, z którym doczekała się córki i pięciu synów.


Księżniczka Christina z Niderlandów
Znalezione obrazy dla zapytania princess christina of the netherlands death
Hello Magazine
Księżniczka Christina z Holandii (Maria Christina) urodziła się 18 lutego 1947 roku jako najmłodsza z czterech córek królowej Juliany księcia Bernharda.
Podczas ciąży jej matka zachorowała na różyczkę, w wyniku czego Christina urodziła się prawie ślepa. Z biegiem czasu postępy w medycynie pozwoliły na leczenie oczu, które za pomocą specjalnych okularów poprawiły jej widzenie, aby mogła uczęszczać do szkoły i prowadzić stosunkowo normalne życie.
W 1963 roku  Księżniczka Maria zmieniła imię na drugie, Christina. Mieszkając, w Nowym Jorku poznała swojego przyszłego męża Jorge Pereza y Guillermo.
Przed ogłoszeniem zaręczyn w 1975 roku księżniczka zrzekła się miejsca w sukcesji. Para pobrała się 28 czerwca 1975 roku i doczekała trójki dzieci. Rozwiedli się 25 kwietnia 1996 roku. W czerwcu 2018 roku ogłoszono, że u księżnej Christiny zdiagnozowano raka kości. Zmarła 16 sierpnia 2019 r.oku W wieku 72 lat.1 komentarz:

  1. Dziękuję Ci za ten post - jak zawsze w pełni merytoryczny i doskonale przygotowany. Dobrze było sobie przypomnieć (lub dowiedzieć się) o zmarłych osobach związanych z monarchią. Jedyne szczęście w nieszczęściu jest takie, że nie ma wśród nich nikogo młodego, tragicznie zmarłego, tylko ludzie w sędziwym wieku, mający za sobą długie i, mam nadzieję, szczęśliwe życie.

    PS W nagłówku o wielkim księciu Jeanie wkradła się malutka literówka: zabrakło "ę" w słowie "książę".

    OdpowiedzUsuń