profilki

Strony

sobota, 11 sierpnia 2018

50 urodziny księżnej Mabel

Dzisiaj Jej Królewska Wysokość Księżna Mabel obchodzi swoje 50 urodziny.
Dawno, dawno temu... a w zasadzie nie tak dawno 11 sierpnia 1968 na świat przyszła pierwsza córka Hendrika Cornelis Los i Florence Malde Gijsberdina Kooman a nazywała się Mabel Martine Los. Wtedy nikt jeszcze nie spodziewał się że w przyszłości zakocha się w niej książę i zrzeknie się dla niej miejsca w sukcesji do tronu pozbawiając się tym potencjalnego prawa zostania królem. 

Gdy przyszła księżna miała niecałe 10 lat wraz z młodszą o dwa lata siostrą Nicoline straciła ojca. 
Kilka lat później w 1984 roku jej matka poślubiła Petera Wisse Smit'a a Mabel i Nicoline przyjęły nazwisko ojczyma. Z tego małżeństwa ma jeszcze jedną młodszą siostrę.

Mabel w 1933 roku ukończyła studia na uniwersytecie w Amsterdamie, kierunkami jakie wybrała i ukończyła są nauki polityczne i ekonomia. W 2001 roku natomiast ukończyła "kurs" letni na temat między narodowych praw człowieka na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Mabel poznała księcia Johana Friso w 2000 roku. Gdy książę trzy lata później książę wyraził chęć poślubienia Mabel na światło dzienne zaczęły wypływać jej "mroczne" tajemnice m.in. to że była kochanką zabitego w porachunkach szefa mafii. W związku z tak szokującymi informacjami rząd odmówił księciu zgody na ślub która była niezbędna by zachować miejsce w kolejce do tronu.


Mimo to książę nie zrezygnował z miłości i 24 kwietnia 2004 roku poślubił Mabel tym samym zrzekając się miejsca w linii sukcesji do tronu. 

W 2005 roku para powitała na  świecie córkę Luanę

A rok później drugą córkę Zarię.

Niestety szczęście rodziny przerwała lawina która spadła na księcia podczas jazdy na nartach 7 lutego 2012 roku. Książę był przez ponad rok w śpiączce i zmarł 12 sierpnia 2013 roku.

Księżna Mabel w swojej działalności charytatywnej zajmuję się m.in prawami człowieka.Wszystkiego Najlepszego!

3 komentarze:

 1. A nie w 1993 ukończyła studia?Poza tym chciałabym wiedzieć co z tą serią,którą przygotowałam "Royalsi w Polsce" (nowa nazwa) i kiedy mogłabym zacząć przygotowywać nową serię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy moglabys napisac cos wiecej o historii zw z byciem kochanka zabitego pozniej mafiosa??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również przyłączam się do tej propozycji :)

   Usuń